Průmyslová výroba v České republice v březnu zpomalila meziroční růst na 0,6 procenta z únorových 5,6 procenta. Proti únoru očištěná průmyslová produkce vzrostla o 1,4 procenta, nových zakázek ale meziročně ubylo. Výsledky v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Horší meziroční číslo český průmysl vykázal naposledy v listopadu 2014, kdy výroba o 0,6 procenta klesla. Za celé první čtvrtletí průmyslová produkce meziročně vzrostla o 2,4 procenta.

Celý průmysl dál táhne výroba automobilů a jejich dílů díky meziročnímu zlepšení o jedenáct procent. Bez tohoto oboru by k žádnému růstu průmyslu v Česku nedocházelo. "Zásluhu na tom má jednak rostoucí evropský trh, jednak i schopnost automobilek inovovat a zvyšovat atraktivitu své produkce,"popisuje analytik ČSOB Petr Dufek. Naopak k poklesu dochází v chemickém a hutnickém průmyslu.

Meziročně ale ubylo nových zakázek, a to o 1,4 procenta. "Jde o první meziroční pokles od května roku 2013,"upozorňuje, ekonom Generali Investments Radomír Jáč. "Data o průmyslových objednávkách a exportním výkonu za březen tak lze vnímat jako varovně vztyčený prst,"dodává.

Automobilový průmysl ale dál vykazuje téměř dvouciferné zvýšení nových zakázek, takže se dá očekávat, že se jeho podíl na celkové výrobě bude dál zvyšovat. K letošnímu březnovému růstu průmyslu pomohla i oblast tisku a rozmnožování nahraných nosičů a také produkce dalších dopravních prostředků. Výroba klesla v chemickém průmyslu a hutnictví.

Tržby z průmyslové činnosti meziročně klesly o 1,6 procenta. Vzrostly u přímého vývozu průmyslových podniků, ale domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly.

V průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci v březnu přibylo 3,5 procenta pracovníků. Jejich průměrná hrubá mzda se zvýšila o 5,1 procenta na 29 891 korun.

Stavebnictví zrychlilo meziroční pokles

Stavebnictví v České republice v březnu zrychlilo meziroční pokles na 12,5 procenta po únorovém snížení produkce o 2,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb. Ubylo také zahájených i dokončených bytů. Za celé 1. čtvrtletí stavební produkce meziročně klesla o 8,8 procenta.

Aktuální meziroční pokles za březen i za celé čtvrtletí je nejvýraznější od poloviny roku 2013. Meziroční pokles v březnu činil po očištění od vlivu počtu pracovních dnů 11,4 procenta. Snížení produkce oproti letošnímu únoru dosáhlo po očištění od sezonních vlivů 5,1 procenta. Sezonně očištěná čtvrtletní produkce, která činila 7,3 procenta, byla v porovnání se 4. čtvrtletím 2015 o 1,4 procenta vyšší.

Lepší únorový výsledek ovlivnilo mimo jiné posílení v oblasti inženýrských staveb. V březnu ale i v tomto oboru zaznamenali statistici propad, a to oproti loňsku o 13,5 procenta. Hlavní podíl na celkovém březnovém poklesu mělo podle statistiků pozemní stavitelství, kde se produkce snížila o 12,2 procenta. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 16,7 procenta na 1667, množství dokončených kleslo o 5,4 procenta na 2274. 

"S každým dalším měsícem se potvrzuje, že loňský růst stavebnictví byl nadopovaný dočerpáváním peněz z fondů EU, nicméně že toto odvětví stále trpí nedostatkem privátních zakázek a nakonec i nedostatečnou přípravou velkých infrastrukturních projektů," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý letošní rok bude podle něj stavebnictví přinejlepším stagnovat. "Reálně hrozí, že letošní rok by nemusel navázat na předchozí dva roky růstu a české stavebnictví by mohlo upadnout do stagnace nebo i zpět do krize," doplnil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Počet vydaných stavebních povolení meziročně stoupl o 2,3 procenta, stavební úřady jich vydaly 6374. Orientační hodnota těchto staveb se ale oproti loňsku propadla o 21,6 procenta na 18,1 miliardy korun.

Za celé 1. čtvrtletí klesla produkce pozemního stavitelství meziročně o 9,9 procenta a u inženýrského stavitelství se snížila o rovných pět procent. Počet zahájených bytů se meziročně zvýšil o 2,1 procenta na 5164 a dokončených ubylo o 0,7 procenta na 6177. Množství stavebních povolení stouplo o 1,7 procenta na 17 438 a orientační hodnota těchto staveb činila 56,4 miliardy, což bylo v porovnání se stejným obdobím roku 2015 o 6,9 procenta více.