Polsko a Slovensko ve středu kritizovaly nejnovější úsilí Evropské komise doplnit azylový systém Evropské unie o krizové rozdělování žadatelů. Je podle nich nesmyslný a mimo realitu. Tento systém by byl podle návrhu spouštěn automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi. Německo naopak návrh komise uvítalo.

Evropská komise navrhla povinné kvóty. Kdo uprchlíky odmítne přijmout, zaplatí čtvrt milionu eur za každého - čtěte ZDE

Polský ministr vnitra Mariusz Błaszczak podle agentury Reuters prohlásil, že návrh postrádá jakýkoli smysl a je v rozporu s právy členských zemí EU. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že tento krok brzdí úsilí unie vyřešit migrační krizi a neodpovídá realitě.

Kaliňák dodal, že načasování nového návrhu je problematické vzhledem k úsilí o dosažení konsensu ohledně uzavření migračních tras a ohledně dosažení dohody o uprchlících s Tureckem.

"Uprostřed těchto velmi citlivých jednání je nastolen návrh, která nás vrhá zpět o devět měsíců a v některých ohledech nerespektuje realitu," citoval slovenského ministra Reuters.

Německá vláda přivítala návrh reformy azylového systému v Evropě. "Balíček návrhů jde správným směrem," řekl mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Dokumenty chce ale Berlín ještě podrobně prozkoumat.

Německo stejně jako Itálie a Řecko, které také mají na svém území velký počet migrantů, již dříve podle agentury AFP otevřeně odsuzovaly situaci v péči o běžence v Evropě v posledních měsících a označovaly ji za "nespravedlivou".

Evropská komise ve středu představila reformu způsobu, jakým osmadvacítka řeší žádosti o azyl. Stávající pravidlo, že žádost má na starost první země, kam uchazeč vstoupí, má být doplněno o krizový mechanismus přerozdělování do dalších států EU.

Tento mechanismus by byl spuštěn automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi. Ze systému má být možné se dočasně vyplatit částkou 250 000 eur (6,75 milionu korun) za jednoho odmítnutého žadatele.

O návrhu komise bude jednat europarlament a také členské země EU, kde nemá podobné řešení jednoznačnou podporu. Česko patří mezi státy, které plány na přerozdělování žadatelů o azyl jednoznačně odmítají.