Japonský konglomerát Toshiba provedl v uplynulém finančním roce odpis hodnoty své americké dceřiné společnosti Westinghouse ve výši 260 miliard jenů (56 miliard korun). Toshiba tento krok dlouho odmítala učinit, přestože situace v jaderné energetice se po havárii v jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011 zhoršila.

Výsledná hodnota je nakonec podstatně vyšší, než se původně očekávalo. Minulý týden přinesla agentura Reuters informaci o tom, že japonská firma odepíše 200 miliard jenů (43,7 miliardy korun) z hodnoty Westinghousu.

Ke změně postoje ji přiměl horší úvěrový rating a omezenější možnosti financování v důsledku obřího účetního skandálu, oznámila v úterý firma. Toshiba koupila Westinghouse v roce 2006 za 5,4 miliardy dolarů (129 miliard korun).

Toshiba loni přiznala nesrovnalosti v účetnictví. Ukázalo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk celkem o 155 miliard jenů. Účetní skandál se stal v Japonsku největším od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Aby zlepšila svou finanční situaci, dohodla se Toshiba nedávno na prodeji divize zdravotnických přístrojů výrobci fotoaparátů Canon za 665,5 miliardy jenů (143 miliard korun).

Společnost nyní předpokládá, že provozní ztráta za uplynulý finanční rok do konce března dosáhne 690 miliard jenů. Dosud ji odhadovala na 430 miliard jenů. Čistá ztráta bude ale zřejmě menší, než se čekalo. Podnik ji vidí na 470 miliard jenů, dosavadní odhad byl o třetinu větší. Hospodářské výsledky by měl konglomerát zveřejnit začátkem května.

Westinghouse byl ve hře o dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Tendr na dostavbu sice společnost ČEZ v roce 2014 zrušila, o dostavbě českých jaderných zdrojů se ale dál mluví. V minulosti Westinghouse dodával také palivo pro Temelín.