Americký prezident Barack Obama pochválil "odvážný postoj" kancléřky Angely Merkelové a mnohých dalších Němců k uprchlické krizi, během níž do Německa jen loni dorazil více než milion běženců. Obama se tak vyjádřil v rozhovoru pro sobotní vydání německého listu Bild.

"Myslím, že postoj kancléřky Merkelové v uprchlické krizi, stejně jako mnoha Němců, byl odvážný," řekl prezident Spojených států, podle kterého Merkelová prokázala "skutečné morální a politické vedení".

"Německo by nemělo samo - nebo několik dalších států - nést celé břímě (krize)," dodal Obama, podle kterého "nedávná dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem (o migraci) byla krokem ke spravedlivějšímu rozdělení této odpovědnosti".

Obama, který v neděli navštíví průmyslový veletrh v severoněmeckém Hannoveru, se v pondělí zúčastní "neformálního setkání" s Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a premiéry Británie a Itálie Davidem Cameronem a Matteem Renzim. Jednat s nimi má o "významných mezinárodních otázkách".

Americký prezident vyslovil názor, že s Merkelovou se míra angažovanosti Německa na mezinárodní politické scéně zvýšila a že země teď hraje "větší roli". Obama v tomto ohledu ocenil jako "rozhodující" německou účast na jednáních o íránském jaderném programu nebo na přípravě loňské pařížské dohody o boji proti klimatickým změnám.

Obama také řekl, že Merkelová byla s to zajistit "zachování evropské jednoty během ruské agrese proti Ukrajině". Merkelovou označil za "strážkyni Evropy". Podle něho jde o pragmatickou političku, která se zaměřuje na to, čeho je skutečně možné docílit.

"Když něco řekne, tak si to i myslí. Když řekne, že něco udělá, udělá to. Důvěřuji jí," prohlásil Obama s tím, že je "hrdý, že Angela je jeho přítelkyně".

Protesty proti TTIP

V severoněmeckém Hannoveru se v sobotu, v předvečer návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy, sešlo na demonstraci proti chystané dohodě EU a USA o volném obchodu (TTIP) několik desítek tisíc lidí. Podle policie se do protestu zapojilo asi 35 000 lidí, podle pořadatelů je účastníků na 90 000, uvedla agentura DPA. Kritici dohody tvrdí, že smlouva by mohla ohrozit stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou garantuje Evropská unie.

Protest v centru Hannoveru probíhá poklidně a ani policie se žádných možných střetů neobává. "Je tu zastoupeno celé spektrum občanské společnosti, nečekáme žádné násilnosti," citovala DPA jednoho z policistů.

Jednání o smlouvě o volném obchodu bude v neděli jedním z témat, které bude Obama s německými politiky probírat. Je ale velmi nepravděpodobné, že by dohoda byla schválena ještě před koncem jeho funkčního období v Bílém domě. Obamovi mandát vyprší v lednu příštího roku.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů, zatímco koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.

"Všímám si toho, že odpor občanské společnosti (vůči dohodě) roste - a to nejen v Evropě, ale i v USA," uvedla v Hannoveru spolupředsedkyně strany Zelených Simone Peterová. "Tady demonstrují ti správní příznivci transatlantických vztahů - nejsme proti spravedlivé dohodě mezi Evropou a USA," uvedl další představitel opozičních Zelených Jürgen Trittin, podle něhož protestujícím vadí taková podoba dohody, která by zavedla zvláštní režim pro velké koncerny.