Celosvětový prodej vozů sesterských jihokorejských automobilek Hyundai Motor a Kia Motors se v prvním čtvrtletí snížil meziročně o šest procent na 1,81 milionu. Firma v pátek ale uvedla, že navzdory propadu na počátku roku by měla v letošním roce splnit cíl zvýšit odbyt o 1,5 procenta.

Hyundai a Kia mají v plánu zvýšit letos prodej svých vozů na 8,13 milionu. Analytici odvětví podle agentury Reuters předpovídají, že světový trh automobilů v tomto roce vzroste o 2,9 procenta.

Loni upadl odbyt obou jihokorejských automobilek do stagnace. Obě společnosti se potýkají se zpomalováním poptávky v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a spolu se sesterskou společností Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Čistý zisk Hyundai loni klesl o 13 procent na 6,4 bilionu wonů (133 miliard korun) a byl nejnižší za posledních pět let.

Hyundai vyrábí automobily i v České republice, v listopadu 2008 firma oficiálně zahájila sériovou výrobu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.