Zhruba 90 procent firem sdružených v Asociaci exportérů pociťuje nedostatek pracovních sil. Přes 80 procent firem by současně uvítalo snadnější možnost dovážet pracovníky ze zahraničí. Vyplynulo to z ankety, kterou Asociace exportérů zveřejnila na čtvrtečním Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku. Asociace exportérů sdružuje asi 100 firem. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na exportním fóru varoval před příchodem méně kvalifikované pracovní síly z východu.

Podle exportérů českému průmyslu chybí minimálně 70 tisíc dělníků a tisíce vysokoškolsky vzdělaných strojařů, elektrotechniků, chemiků či expertů textilního průmyslu. "Na českém trhu práce je v součtu více než 117 tisíc volných pracovních míst," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Kvůli stavu trhu práce stojí podle exportérů český průmysl na hranici svých možností. Exportéři proto vyzývají vládu, aby uvolnila vízovou politiku.

Ministr Mládek řekl, že by byl s přijímáním méně kvalifikovaných pracovníků velmi opatrný. Při zpomalení hospodářského růstu by podle něj mohl nastat problém, co těmito pracovníky udělat, když o ně již nebude zájem. Pak by podle ministra bylo na státu, aby se o tyto lidi, kteří by do Česka mnohdy přišli i s rodinami, postaral. Pozornost a podpora by se měla podle Mládka více zaměřit na zhruba 400 tisíc Čechů, kteří jsou momentálně bez práce a mohli by opět začít pracovat.

Z ciziny by měli podle Mládka do Česka přicházet hlavně vzdělaní a kvalifikovaní pracovníci technických oborů. Podpořil projekty příchodu studentů vysokých škol technických oborů z východu. Podle Mládka je ale důležité, aby studovali v češtině, aby po studiu v angličtině neodešli do zahraničí. Ministr podpořil i projekty na příchod absolventů průmyslových škol či středně kvalifikované pracovní síly, například svářečů. Cílem by podle ministra měla být integrace cizinců do české společnosti.

Za příčiny nedostatku pracovníků ve firmách exportéři označují nedostatek pracovníků na trhu práce. Jako druhý důvod uvádějí neochotu Čechů pracovat v manuálních a dělnických profesích. Na dalších místech stojí neochota cestovat za prací, výše nabídnuté mzdy a odchod ke konkurenci za lepšími podmínkami.

Přes 60 procent firem již nyní zaměstnává pracovníky z ciziny, zejména z Ukrajiny, Polska, Slovenska, Ruska a Bulharska. Zhruba čtyři pětiny firem by uvítaly zrychlení a zjednodušení vízové procedury pro vybrané zahraniční pracovníky. Nejvíce by firmy preferovaly pracovníky z Ukrajiny, a to z 92 procent. S odstupem pak následovali pracovníci z Vietnamu, Běloruska a Ruska. Preferenci pracovníkům ze Sýrie dalo osm procent dotázaných.