Mezinárodní ratingová agentura Fitch v úterý snížila úvěrovou známku Saúdské Arábie o jeden stupeň z AA na AA-. Učinila tak s ohledem na nízké ceny ropy, jejíž je Saúdská Arábie největším vývozcem na světě.

Krok agentury souvisí do značné míry s jejím rozhodnutím snížit průměrnou cenu ropy pro tento a příští rok na v průměru 35 dolarů, respektive 45 dolarů za barel. Předpokládané nižší ceny ropy budou mít "výrazné nepříznivé důsledky" pro finanční situaci Saúdské Arábie, uvedla Fitch v úterním prohlášení.

Analytici vzali v úvahu také geopolitická rizika Rijádu, která jsou prý oproti jiným zemím se známkou AA vyšší. Fitch zde upozornila na napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem a vojenskou intervenci Rijádu v Sýrii a v Jemenu.

Výhled ratingu je negativní. To znamená, že agentura by jej v dohledné době mohla opět snížit. Úvěrovou známku Saúdské Arábie letos srazila i konkurenční mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's.

Ceny ropy v posledních dvou letech prudce klesaly. Způsobily to obavy o stav světové ekonomiky v době, kdy Čína coby druhá největší ekonomika světa roste pomaleji, ale také citelný převis nabídky této strategické suroviny na trzích.

Dopad na světové ceny ropy mělo i rozhodnutí ropného kartelu OPEC v čele se Saúdskou Arábií nezměnit navzdory nižším cenám ropy dosavadní úroveň produkce. Levná ropa sice zasáhla příjmy Rijádu do státní kasy, tlačí však rovněž ke zdi konkurenční americké těžaře ropy z břidlicových hornin.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V úterý se světové ceny ropy vyhouply na letošní maximum.

Podpořil je slabší dolar, známky velké poptávky v Číně i naděje, že velcí světoví producenti ropy se na blížícím se setkání v Kataru dohodnou na opatřeních na snížení nadměrných zásob.

Severomořská ropa Brent se v úterý obchodovala za více než 43 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI stoupla na více než 40 dolarů za barel.