S vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem byla minulý týden v USA i obchodní delegace, kterou vedl viceprezident pro hospodářskou politiku Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Tématem byla i otázka lidských práv, která jsou aktuálně v Česku diskutovaná v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Jak jdou podle vás byznys a lidská práva dohromady?

Velmi dobře. Na každém kroku jsme slyšeli chválu na Českou republiku za její nenásilný přechod od totality k demokracii a důraz na ochranu lidských práv. Američané kubánského původu, kteří svoji zemi opustili kvůli nedostatku svobody, mají v USA v byznysu silnou pozici a nás si za naše postoje velmi váží.

Florida je osmnáctou největší ekonomikou světa a ročně sem přijíždí desítky politických delegací z celého světa se stovkami podnikatelů. Odlišit se od ostatních a získat respekt místních je důležité.

To, že pro starostu Miami, se kterým jsme byli na večeři, je Česká republika vzorem úspěšné transformace, vám sice kontrakt nezajistí, ale když tu budete chtít podnikat, tak vám to může velmi usnadnit život. Určitě k vám bude vstřícnější než k lidem ze země, o které nikdy neslyšel a které nemá důvod si vážit.