Slovenský podnikatel Richard Galovič, který loni znovu oživil československou legendu na poli výrobních kol – značku Favorit, utratil za svůj sen už téměř 40 milionů. Po odkoupení ochranných známek této značky s historií sahající do 50. let minulého století investoval Galovič desítky milionů do vývoje a propagace nových modelů. "Doufám, že se do smrti dočkám, že se mi vrátí," říká. Z hlediska provozního zisku je prý Favorit po roce své obnovené existence v plusu už teď.

"Loni jsme utržili 12 milionů korun, letos se s rekreační řadou, kterou už máme v nabídce déle, doufám dostaneme minimálně na čtyřnásobek tržeb. A další příjmy by měla generovat nová sportovní řada," plánuje.

S karbonovými závodními speciály vstupuje Favorit do světa, který mu byl vždy vlastní. V éře 50. až 80. let na kolech této značky jezdili závodníci na mistrovstvích světa, olympiádách nebo při domácím Závodu míru.

"Nové modely F1 jsme vyvíjeli čtyři roky. Věříme, že s nimi zaujmeme především amatérské a poloprofesionální týmy, na to, abychom jimi zásobovali světovou elitu, zatím nemáme kapacity. Ale uvidíme," zamýšlí se Galovič.

Základ kola, rám, se vyrábí na míru jezdce na základě konkrétní objednávky. Podle Galoviče jde o světový unikát, který je tvořen čtyřkomorovými trubkami. Od 31. března začne firma přijímat objednávky. Nejkvalitnější typ F1 Super Special vyjde na 240 tisíc korun. F1 Special se bude prodávat od 108 tisíc korun, základní sportovní řada F1 Sport od 65 tisíc korun.

Doba dodání bude zpočátku v horizontu dvou až tří měsíců, postupně by ji firma ráda stlačila na lhůtu 30 dnů. Od dubna se začne řada F1 vyrábět v rekonstruovaném závodě v Rokycanech. Na místě, kde se kola vyráběla od roku 1922 a také kde před patnácti lety Favorit zkrachoval.

Galovič značku získal v roce 2011. Loni ji uvedl na trh s výrobou v Jeseníku, e-shopem a prvním showroomem na pražských Vinohradech.

V dubnu firma také otevře svůj další kamenný obchod v Bratislavě.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Výroba modelů F1 a především F1 Super Special bude zatím limitována na 50 kusů ročně. Zároveň bude firma samostatně nabízet i jednotlivé rámy. Omezení je dáno stávající kapacitou montážních prostor i zaměstnanců Favoritu. Těch je momentálně 25 plus dalších patnáct externích spolupracovníků.

"Další naší investicí bude především rozšíření skladovacích kapacit na jednotlivé komponenty, jako jsou brzdy, řazení a podobně, které nakupujeme od světových značek Shimano, SRAM a dalších. Vývoj, výroba rámů a montáž kol probíhají u nás. Je to tedy domácí produkt," upozorňuje Galovič.

Mimochodem obyčejný, alespoň podle odborníků, není ani design. Nedávno loňská řada Favorit dostala prestižní ocenění Red Dot Award.