Připravovaná dohoda mezi Ruskem a několika členskými zeměmi kartelu OPEC o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních možná postrádá smysl. Prostor pro zvýšení těžby má totiž pouze jeden účastník jednání, a to Saúdská Arábie. Upozornil na to ve středu šéf oddělení ropného průmyslu v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) Neil Atkinson.

Na zmrazení těžby se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Další kolo jednání o realizaci dohody by se mělo konat 17. dubna v katarském městě Dauhá.

"Ze skupiny zemí, o kterých víme, že se setkání zúčastní, je schopna zvyšovat produkci pouze Saúdská Arábie," uvedl Atkinson. "Dohoda o zmrazení těžby je tak možná poněkud nesmyslná. Je to spíše určité gesto, které má zřejmě vytvořit důvěru ve stabilizaci cen ropy," dodal.

Katar na dubnové jednání pozval všech 13 členů OPEC a významné těžařské země stojící mimo tento kartel. Kromě Saúdské Arábie mají v rámci OPEC výrazný prostor ke zvyšování těžby také Írán a Libye. Tyto dvě země již nicméně daly najevo, že se do plánu na zmrazení těžby nehodlají zapojit.

Cena severomořské ropy Brent se v lednu kvůli převisu nabídky nad poptávkou propadla až na dvanáctileté minimum v blízkosti 27 dolarů za barel. Od té doby již ale stoupla více než o polovinu nad 41 dolarů za barel, k čemuž přispěla právě předběžná dohoda Saúdské Arábie, Ruska, Venezuely a Kataru o zmrazení těžby.