Podnikatelská důvěra v Německu tento měsíc po třech měsících poklesu oživila a index nálady vzrostl více, než se čekalo. Podnikatelé hodnotí lépe současnou i budoucí situaci. K růstu přispěla hlavně lepší nálada ve zpracovatelském sektoru a v obchodě. Jediným sektorem, kde se nálada zhoršila, bylo stavebnictví. Vyplývá to z úterních výsledků průzkumu mnichovského institutu Ifo.

Souhrnný index podnikatelské nálady v březnu vzrostl na 106,7 bodu z únorové úrovně 105,7 bodu. Průzkum je založen na dotazech u zhruba 7000 německých firem. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zvýšení indexu jen na 106 bodů.

"Navzdory pokračujícímu varování a obavám z vykolejení globální ekonomiky, největší ekonomika eurozóny je stále silná," komentoval údaje ekonom ING Carsten Brzeski. Ekonom Ifo Klaus Wohlrabe však současně dodal, že tempo růstu německé ekonomiky nebude zřejmě letos vyšší než loni.

Firmy hodnotí lépe svoji současnou situaci i výhled na nejbližších šest měsíců. Ukazatel současné situace se zvýšil o 0,9 bodu na 113,8 bodu, dílčí index podnikatelských očekávání pak stoupl o 1,1 bodu na 100 bodů.

Výrazný růst zaznamenal v březnu maloobchod, který podporuje rostoucí nálada spotřebitelů. Zaměstnanost je nyní v Německu rekordně vysoká, zvyšují se reálné mzdy, zatímco náklady na pohonné hmoty klesají a úrokové sazby jsou na nejnižší možné úrovni. To vše výrazně pomáhá zvýšit kupní sílu. Domácí poptávka se také postupně stává hlavním pohonem ekonomického růstu země. Dílčí index nálady v maloobchodním sektoru v březnu stoupl na 10,8 procenta z 4,4 procenta v únoru.

Největší evropská ekonomika loni zrychlila expanzi na 1,7 procenta z tempa 1,6 procenta v předešlém roce a zaznamenala nejlepší výkon za čtyři roky. Německá vláda očekává v letošním roce růst stejným tempem.