Hotelové společnosti Marriott International se nakonec na druhý pokus zřejmě podaří koupit řetězec Starwood Hotels and Resorts Worldwide a vytvořit největší hotelovou společnost světa. Firma v pondělí sdělila, že díky zlepšení své nabídky překonala čínského konkurenta Anbang Insurance Group a vedení Starwoodu přijalo její nový návrh na převzetí v hodnotě 13,6 miliardy dolarů (236 miliard korun).

Starwood přitom ještě v pátek akceptoval nabídku Anbangu a jeho finančních partnerů za 13,2 miliardy dolarů. Anbang, který vstoupil do amerických hotelových realit před dvěma lety koupí newyorského hotelu Waldorf Astoria, svým návrhem z minulého týdne smetl ze stolu loňskou dohodu, v níž se Marriott domluvil na koupi Starwood Hotels za 12,2 miliardy dolarů. Starwood v pátek uvedl, že tuto dohodu s Marriottem ruší.

Spojením Marriottu a Starwoodu má vzniknout největší hotelový řetězec na světě s více než 5500 hotely ve více než 100 zemích světa, včetně České republiky. Marriott v pondělí odhadl, že během dvou let od dokončení transakce může díky převzetí dosáhnout ročních úspor 250 milionů dolarů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Akcie společnosti Starwood po zprávě získaly tři procenta. Akcie Marriottu před oficiálním otevřením amerických burzovních trhů ztrácely asi 1,5 procenta, uvedla agentura AP.

Starwood provozuje zhruba 1270 ubytovacích zařízení ve 100 zemích světa, zejména značek Sheraton a Westin. Firma loni na jaře oznámila, že zvažuje nové strategické možnosti, od léta se pak začaly v médiích objevovat zprávy o jednáních s potenciálními zájemci.

Starwood se o víkendu stal první hotelovou společností z USA, která podepsala dohodu na Kubě od revoluce roku 1959. Podle dohody podepsané první den historické návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy na komunistickém ostrově firma opraví a bude provozovat tři kubánské hotely.

Marriott provozuje ve světě přes 4300 hotelů jak pod svou značkou, tak pod dalšími 18 značkami, včetně Ritz-Carlton, Residence Inn, Courtyard či Renaissance. Výnosy společnosti za poslední finanční rok dosáhly téměř 14 miliard dolarů.