Mladá brněnská společnost Eledus, která se specializuje na zakázkový vývoj elektroniky a výrobu vlastních rentgenových zařízení, získala strategického investora. Stala se jím společnost Jablotron, která vyrábí zabezpečovací techniku. Eledus očekává, že to firmě pomůže v růstu, řekla technická ředitelka Eledusu Lucie Svobodů.

Rentgeny Eledusu jsou určené zejména pro kontrolu kvality osazování elektrotechnických součástek ve vývoji i ve výrobě. Odhalí například špatně zapájené součástky nebo chybějící díly, u nichž nepomůže optická kontrola.

Tyto rentgeny potřebuje díky novým trendům ve výrobě stále více společností. Zejména malé a střední firmy si je nemohou dovolit, protože se dovážejí ze zahraničí zhruba za dva miliony korun.

Cena za stroj od brněnského Eledusu je zhruba poloviční. Svobodů řekla, že podíl, který Jablotron ve firmě má, Eledusu pomáhá s nedůvěrou odběratelů. "Pomáhají nám zvyšovat důvěru u zákazníků," uvedla Svobodů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

První instalaci už má firma za sebou ve fyzikálně technickém zkušebním ústavu v Ostravě. Rozjednané už má i další zakázky. Za strojem, který nabízí, je sedmiletý vývoj, na jehož počátku stála maturitní práce zakladatelů firmy.

Jablotron aktuálně drží v brněnské firmě podle obchodního rejstříku poloviční podíl. Skupina loni dosáhla obratu kolem 2,5 miliardy korun. Znamená to zhruba desetiprocentní nárůst proti roku 2014. Obrat skupiny je rekordní. Divize alarmů měla sama obrat 1,8 miliardy korun. Výsledky jsou ještě před auditem.