Norská centrální banka ve čtvrtek snížila svou hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,5 procenta. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku, která se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy. Ropný průmysl se na celkové ekonomické aktivitě Norska podílí zhruba pětinou.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Norská centrální banka rovněž upozornila, že by úrokové sazby mohla v budoucnosti snížit ještě hlouběji. Nastínila rovněž možnost zavedení záporných úrokových sazeb, které již používá například Evropská centrální banka (ECB).

Švýcarská centrální banka (SNB) ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Upozornila nicméně na zhoršující se vyhlídky světové ekonomiky. Uvedla rovněž, že je nadále připravena bojovat prostřednictvím intervencí proti "výrazně nadhodnocenému" kurzu švýcarského franku, který má negativní dopad na konkurenceschopnost švýcarských podniků.

ECB se minulý týden rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením všech svých úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.