Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 0,25 až 0,50 procenta a naznačila, že v příštích měsících naváže na prosincové první zvýšení krátkodobých úvěrových nákladů z rekordních minim. V nejnovějších odhadech ale Fed vzhledem k pomalejšímu růstu inflace předpověděl mírnější tempo dalšího zvyšování úroků, než jaké odhadoval dříve.

Fed v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil základní úrokovou sazbu z minima 0,0-0,25 procenta, na němž byla sedm let. Na lednovém zasedání však zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a v dalších zemích. V poslední době se ale ekonomické ukazatele i situace na trzích zlepšují a analytici předpokládají, že Fed bude muset už brzy opět úroky zvýšit.

"Série nedávných ukazatelů včetně silných přírůstků pracovních míst ukazuje na další zlepšování trhu práce. V posledních měsících se také zvedla inflace," uvedl měnový výbor Fedu po dvoudenním zasedání. Dodal ale, že přetrvávají rizika plynoucí z globální ekonomiky a vývoje na finančních trzích. Šéfka Fedu Janet Yellenová navíc na tiskové konferenci uvedla, že není jasné, zda nedávný nárůst inflace vydrží.

Fed v prosinci očekával, že v letošním roce zvýší rozpětí sazby na jednodenní mezibankovní úvěry čtyřikrát. Podle středečního výhledu by se ale tento rok měla tato sazba zvýšit jen dvakrát, celkem o půl procentního bodu. Finanční trhy podle agentury Reuters předpokládají, že další zvýšení sazby se s nejvyšší pravděpodobností uskuteční na červnovém zasedání.

Nový odhad Fedu snížil dlouhodobou cílovou úroveň základní sazby na 3,30 procenta z dosavadní předpovědi 3,50 procenta. Yellenová pak uvedla, že pod touto úrovní by mohl základní úrok zůstat ještě dlouhou dobu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Letošní odhad inflace Fed změnil na 1,2 procenta z původních 1,6 procenta, v příštím roce ale čeká její nárůst ke dvouprocentnímu cíli. Míra nezaměstnanosti v USA by se do konce tohoto roku měla podle nového odhadu snížit na 4,7 procenta z únorových 4,9 procenta a v dalších dvou letech by měla dál klesat.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na jedno procento z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.