Čínská investiční skupina CEFC Europe za deset měsíců svého působení v ČR investovala dvacet miliard korun. Nyní má v Česku připraveny nové projekty za dalších zhruba 20 miliard. Některé z nich budou představeny koncem měsíce během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Řekla to viceprezidentka CEFC Europe Marcela Hrdá. Podle informací Radiožurnálu jedná CEFC o možnosti vstupu do investiční skupiny Penta.

"V tuto chvíli můžeme pouze potvrdit, že jsme s čínskými investory v počátečním kontaktu. Diskutujeme o potenciálním odkoupení aktiv, která v našem portfoliu nepovažujeme za strategická a zcela v souladu s naší investiční strategií se jich plánujeme vzdát," řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac. Žádné jiné dohody nejsou podle něj nyní aktuální.

Hrdá v úterý Právu řekla, že skupina v nejbližších dnech dokončí novou strukturu vztahu s majiteli skupiny J&T Finance Group, ze které bude vyplývat strategické partnerství nejen pro projekty v ČR, ale v celé Evropě. "Naše investice v této skupině dosáhne k 31. březnu deseti miliard korun. ČNB požádáme o povolení k navýšení našeho podílu do konce dubna," dodala.

S majiteli J&T Finance Group zakládá CEFC novou energetickou společnost CEFC Energy. CEFC bude v novém podniku vlastnit majoritu, chystá nové projekty a počítá se spoluprací se silnými nadnárodními korporacemi v Evropě. "Díváme se ale třeba i do technologií pro letecký a automobilový průmysl. Velké investice plánujeme i v dalších oblastech, například ve zdravotnictví, realitách a cestovním ruchu včetně koupě hotelů, což navazuje na naši investici do Travel Servisu," uvedla Hrdá.

Podle středečních informací Radiožurnálu CEFC zřejmě jedná o možnosti vstupu do Penty. Ve hře je údajně nabídka, že by CEFC investovala několik miliard eur do kapitálu skupiny a za to by získala 50 procent jejích akcií. Své podíly by si tak na polovinu snížilo všech pět vlastníků Penty. Největší podíly, celkem přes 80 procent, mají zakladatelé Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, o zbylý podíl se dělí Jozef Oravkin, Eduard Maták a Iain Child. Podle Radiožurnálu jsou jednání CEFC s Pentou teprve na začátku. "Pokud by jednání byla úspěšná, lze čekat nějaký první podpis předběžné dohody až zhruba v polovině letošního roku," řekl rozhlasu zdroj blízký jednání.

CEFC vytvořila s velkou čínskou finanční skupinou Hengfeng společný fond, investiční holding Shanghai Hengfeng-CEFC Industrial Equipment. V něm je připraveno přes 30 miliard korun. Hengfeng Bank spravuje aktiva kolem jednoho bilionu jüanů (asi čtyři biliony korun). Prvním konkrétním projektem fondu je nákup strojírenské společnosti Žďas.

Při příležitosti návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku bude mimo jiné podepsána dohoda o strategické spolupráci mezi Pivovary Lobkowicz, které CEFC už majoritně patří, a společností Ershang Group. Ta je s obratem více než 20 miliard korun jednou z největších čínských potravinářských firem. Ershang Group vlastní více než 100 společností v Číně, včetně maloobchodních řetězců, které se Pivovarům Lobkowicz exkluzivně otevřou. V rámci strategického partnerství s CEFC Ershang Group do Pivovarů Lobkowicz také majetkově vstoupí.

Společnost CEFC v uplynulých měsících získala například 60 procent ve fotbalové Slavii, podíl v letecké společnosti Travel Service, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit.

CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitách. Hodnota aktiv skupiny dosáhla předloni 6,7 miliardy eur (181 miliard korun).