Svou stopu v dynamickém vývoji bezpilotních letounů má i Česko. Společnost Workswell na letošním veletrhu Amper představila druhou generaci termovizního systému pro drony. V úterý večer si za něj převzala hlavní ocenění veletrhu – Zlatý Amper. Stejný titul získaly i čtyři další exponáty vystavené na mezinárodní akci zaměřené na elektrotechniku, která se tento týden odehrává v Brně.

Ryze český produkt Workswell WIRIS je druhou generací zařízení, které už třetím rokem využívají firmy po celém světě. "Jeho využití je opravdu široké. Hodí se pro vyhledávání ztracených osob, rozbitých fotovoltaických panelů, sčítání zvěře nebo kontrolu větrných elektráren," popisuje Adam Švestka, jeden ze společníků dvacetičlenné společnosti. "Máme zákazníky od Kanady přes Afriku, Austrálii až po Japonsko," dodává.

Dalším z exponátů oceněných modrou soškou Zlatého Ampera je plynový hustoměr Nanomass firmy Endress+Hauser. Svůj název získal díky miniaturním rozměrům, které umožňují změření i velmi malého množství plynu. Na rozdíl  od větších zařízení umožňuje i velmi přesné měření, protože jeho malá hmotnost proces nijak neovlivní.

"Je to první veletrh, kde ho vystavujeme. Já sám jsem ho viděl poprvé dneska," říká upřímně Karel Klíma z české pobočky švýcarské společnosti Endress+Hauser. Po prvním dni veletrhu už má firma pro zařízení za 150 tisíc korun pět vážných zájemců. "Využijí ho hlavně plynárenské společnosti, případně firmy, které pro plynaře dělají různé analýzy," přibližuje Klíma.

Společnost ABB získala Zlatý Amper za frekvenční měniče s možností komunikace přes Bluetooth. "Modrý zub" je tu alternativou k běžným typům komunikace používaným u měničů a umožňuje jej ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu. 

Pro ocenění si přišli také zástupci společnosti Beckhoff, která zabodovala počítačem Embedded PC řady CX5100. Počítač určený pro montáž na DIN lištu do rozvaděče umí pracovat v náročných prostředích s rozsahem teplot -25°C až +60°C.

Posledním z oceněných je inteligentní distribuční trafostanice společnosti Siemens, která přispívá k aktivnímu řízení zatížení v distribuční síti. Koordinuje dodávky a odběry, regulaci transformátorů, lze z ní také získávat naměřená data ze sítě nízkého i vysokého napětí. 

Automatizace přitahuje pozornost

Nejpřínosnější a nejoriginálnější exponáty vystavené na elektrotechnickém Veletrhu Amper v úterý večer vyhlásila odborná komise. Ocenění Zlatý Amper získalo celkem 5 z 27 přihlášených exponátů. Dalších 5 zařízení obdrželo čestné uznání hodnotitelské komise. "Letos v seznamu přihlášených výrazně přibylo exponátů z oblasti automatizace," řekl hlavní manažer veletrhu Richard Malina.

Každoroční titul Zlatý Amper mohou získat jen exponáty přímo prezentované na veletrhu, které reflektují současné trendy vývoje ve svém oboru. Dalšími kritérii hodnocení přihlášených exponátů jsou technická a technologická úroveň, originalita řešení, bezpečnost a uživatelský komfort exponátu nebo také možnosti zajištění servisu a náhradních dílů, ekologické parametry a celková úroveň prezentace exponátu. 

Všechny soutěžící exponáty hodnotí odborná komise, ve které zasedají odborníci z ČVUT Praha, VUT Brno, ZČU Plzeň, VŠB-TU Ostrava a Slovenské akademie věd.

ABB s.r.o.
Měniče frekvence ACS880, ACS580, ACS380 s bluetooth komunikací přes mobilní telefon
Beckhoff Česká republika s.r.o.
Embedded PC řady CX5100
Endress+Hauser Czech s.r.o.
Nanomass plynový hustoměr 
Siemens, s.r.o. i SUB 
Inteligentní distribuční trafostanice
WORKSWELL s.r.o. Workswell WIRIS