Energetická společnost ČEZ i přes negativní zprávy z celého sektoru navýšila v minulém roce plánovaný očištěný zisk z 27 na 27,7 miliardy korun (neočištěný byl 20,5 miliardy korun). Celkové výnosy firmy stouply o osm miliard na celkových 210 miliard korun.

Očištěný zisk, podle kterého se vyplácí dividenda, nejvíc zajímá akcionáře, tedy i stát. Generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš uvedl, že energetická společnost neplánuje svou dividendovou politiku měnit. S mírným navýšením zisku se tak dá očekávat, že ČEZ udrží výši vyplácené dividendy na úrovni 40 korun za akcii. 

Negativní trendy v energetice a velký propad cen na přelomu letošního roku se podepíší na výsledcích ČEZ i v roce 2016. EBITDA (zisk před započtením odpisů, amortizace, úroků a daní) podle odhadů vedení firmy klesne o 5,1 miliardy na 60 miliard korun a čistý zisk klesne z 27,7 na 18 miliard korun.

Provozní zisk EBITDA loni klesl ČEZ o sedm miliard korun na 65,1 miliardy. Loni na jaře přitom firma očekávala EBITDA na úrovni kolem 70 miliard. Svou roli v tom hraje jednak neplánované odstavení elektráren Dukovany a Temelín, které ČEZ stálo zhruba 2,5 miliardy korun, ale hlavně stále klesající ceny elektřiny. Ty mezi lednem 2015 a lednem 2016 spadly o 11 eur/MWh, tedy více než o třetinu. A nebýt toho, že stát ČEZ vrátil neprávem vybranou daň za povolenky a firma navíc dostala miliardy korun z vyhraného soudního sporu se SŽDC, výsledky by byly pravděpodobně výrazně horší.

Elektřina tvoří velkou část příjmů firmy, která při hrubém přepočtu přijde o 1,5 miliardy korun s každým poklesem ceny na trzích o jedno euro za megawatthodinu. A zatímco na podzim stála 1 MWh kolem 30 eur, před pěti lety to bylo 50 a před sedmi téměř 90 eur za megawatthodinu. A bude hůř. Stávající výsledky ČEZ reflektují tzv. předprodeje. Tedy – část elektřiny na loňský rok prodávala firma za vyšší ceny například od roku 2011 či 2012. Poklesy se tedy promítají se zpožděním.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Na propady výsledků i cen elektřiny reagují i akcie ČEZ. Ty se přes mírný nárůst, k němuž došlo po oznámení celoročních výsledků, prodávají za méně než 390 korun za kus. Ještě před rokem si jich přitom trh cenil na 617 korun. Tržní hodnota firmy se tak propadla o 37 procent, tedy zhruba 123 miliard korun.

Podobně jsou na tom ale i "sousedé". Největší německá firma E.ON loni prodělala rekordních sedm miliard eur (asi 190 miliard korun), více než dvojnásobek proti ztrátě 3,2 miliardy z roku 2014. Německá firma jen loni odepsala z hodnoty svých elektráren 8,8 miliardy eur. Od roku 2008 tak firma ztratila přes 80 procent své hodnoty. A ve ztrátě skončila i další německá společnost RWE. Ta loni vykázala ztrátu zhruba 5,4 miliardy korun.