Tempo deflace na Slovensku v únoru zpomalilo. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o 0,4 procenta, v lednu byly nižší o 0,6 procenta. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad.

Ceny zboží a služeb na Slovensku ve druhém měsíci tohoto roku klesly méně, než očekávali analytici. Ti v průměru odhadovali, že deflace zvolní na půl procenta.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v únoru stouply o 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta v lednu.

Ke zpomalení tempa meziroční míry deflace přispěly ceny potravin, které v únoru nepatrně stouply, zatímco v úvodu roku byly o 0,4 procenta nižší než ve stejném období loni.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Deflace dosud ovšem nepoznamenala výkonnost slovenské ekonomiky a nezaměstnanost v zemi je na dlouhodobých minimech.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze odhadla, že Slovensko se letos vrátí k inflaci. Tempo růstu spotřebitelských cen by ale kvůli poklesu světových cen ropy mělo být pomalejší, než NBS původně čekala.