Evropská centrální banka ve čtvrtek přistoupila k razantnímu uvolnění měnové politikySnížila základní úrokové sazby, navýšila kvantitativní uvolňování a rozšířila ho i na podnikové dluhopisy. Kromě toho slíbila, že bude bankám dodávat více peněz. Jak zareaguje Česká národní banka? Vystačí si s oslabováním koruny intervencemi, nebo se poprvé v historii rozhodne snížit úrokové sazby do negativního pásma? Ptali jste se bývalé členky bankovní rady ČNB Evy Zamrazilové. 

Česká národní banka se v listopadu 2013 v obavách z deflace zavázala, že nenechá domácí měnu posílit výrazně pod hladinu 27 korun za euro. Aby svůj slib dodržela, musela už od té doby nakoupit eura za více než 500 miliard korun. Jen letos v lednu intervenovala za 58 miliard.

Centrální bankéři po únorovém zasedání bankovní rady oznámili, že budou korunu v případě potřeby oslabovat nejméně do začátku příštího roku, tedy déle, než se původně čekalo. Zároveň přiznali, že poprvé diskutovali o možném zavedení záporných úrokových sazeb.

Tlak na posílení domácí měny podle analytiků ještě vzroste po čtvrtečním rozhodnutí ECB razantně podpořit růst ekonomiky a inflace dalším uvolněním měnové politiky.

Žena, která byla mezi lety 2008 a 2014 členkou bankovní rady ČNB, odpovídala v pátek před polednem na vaše dotazy v on-line rozhovoru. 

Vážení čtenáři, vkládání dotazů bylo ukončeno.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel7
Dobrý den, snad všechny centrální banky vyspělejších států světa takříkajíc touží po návratu k trajektorii růstu HDP a inflace na úrovně před rokem 2008. Mně to ale připadá, jako kdybychom hořekovali nad tím, kdyby se například z většiny lidí stali nekuřáci či abstinenti, což by razantně ovlivnilo obchod s tabákem či alkoholem, a my bychom hned dělali všemožná opatření a agitace, abychom tento nový stav "napravili". Jaký na to máte názor Vy? Děkuji.
Dobrý den, můj názor je hodně podobný. A myslím, že na vině je keynesovská teze o „nedostatečné poptávce“. Tu se centrální banky snaží povzbudit zvýhodňováním dluhů a odrazováním od úspor. Několik let marné snahy o povzbuzení inflace zatím nemělo ve vyspělém světě přesvědčivé výsledky ve smyslu zdravého hospodářského růstu.
Eva Zamrazilová
Jindřich
Vážená paní Zamrazilová, zajímalo by mě, jestli v době, kdy jste byla v bankovní radě ČNB tento orgán působil jako tým, nebo zda to byla spíše rada sedmi silných individualit, kde každý především hájil svůj vlastní názor. Jak jste to vnímala?
Ve všech agendách kromě měnové politiky bankovní rada v zásadě jako tým funguje. V měnové politice má každý individuální mandát a motivací není nalézt společný postoj, ale každý se rozhoduje sám za sebe.
Eva Zamrazilová
Lukáš
Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli nynější situace spíše nahrává přijetí eura, nebo naopak jej opět zbytečně oddaluje? Děkuji, Lukáš.
Rozhodování o kurzovém závazku zcela jistě nebere v potaz, zda bude vstup do eurozóny usnadněn či zkomplikován. A dlouhodobě si nemyslím, že je potřeba do eurozóny spěchat. Podívejme se na včerejší rozhodnutí ECB – čteme o nutnosti dalšího razantního uvolnění měnové politiky s ohledem na inflační cíl. Ale nikde se nedočtete, že Rakousko a Belgie již v cíleném pásmu inflaci mají. A např. v Rakousku nadměrně stoupají ceny nemovitostí již pátým rokem. Jedna košile všem prostě nepadne.
Eva Zamrazilová
Alena
Dobry den, mam uspory v eurech, ktere neplanuji (z vetsi casti ) utratit v zahranici. Je nejvyssi cas je smenit na koruny? Dalsi otazka je na hypoteky, je mozne ze v horizontu 3 let pujdou jeste nize? Dekuji
Směnila bych je až v momentě, kdy ČNB ohlásí ukončení kurzového závazku. U hypoték nevidím další plošný prostor pro pokles úrokových sazeb. Ale je možné, že pečlivým výběrem nabídek a jednáním s bankou se Vám může podařit sjednat výhodnější podmínky. Přeji hodně štěstí.
Eva Zamrazilová
Miroslav
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda intervence ze strany ČNB má nějaký negativní vliv na ekonomiku a hospodaření ČR. Jak uváděl a vysvětloval pan Singer - korun si na PC vyrobí jedním klinknutím kolik chce. Proč tedy nenaklinká tolik peněz, aby v ČR byla stejná životní úroveň jako třeba v Rakousku. Děkuji.
Podle zákona není posláním centrální banky zvyšovat životní úroveň. ČNB se řídí svým hlavním posláním, a to je cenová stabilita definovaná dvouprocentním inflačním cílem v konkrétní podobě meziročního přírůstku indexu spotřebitelských cen. Kliká tedy jen proto, aby inflační cíl splnila.
Eva Zamrazilová
Pavel Stary
Dobrý den chtel bych se zeptat na vas nazor v pripade potencialniho uvolneni rezimu intervenci. Zvoli podle vás ČNB skokovou variantu nebo postupne snizovaní hranice pásma v nemz nyní udržuje korunu ? Děkuji za názor.
ČNB přislíbila, že „odcházení z kurzového závazku“ veřejnosti transparentně ohlásí předem a vysvětlí jeho postup. ČNB patří v mezinárodním hodnocení mezi komunikačně nejotevřenější centrální banky na světě, takže se jistě včas dozvíme veškeré detaily. Zatím to vypadá na určení momentu ukončení závazku 27 CZK/ EUR s tím, že kdyby koruna snad chtěla příliš výrazně posilovat, ČNB jí v tom intervencemi bude bránit.
Eva Zamrazilová
Fanda
Co si centrální banky slibují od záporných úrokových sazeb? Vždyť pro komerční banky je přece výhodnější i za stávajícího stavu poskytnout klientům úvěry než ukládat peníze u centrální banky. Na to však jednak musí být po úvěrech poptávka a jednak musí banka posoudit riziko dlužníka jako vyhovující. Pokud tomu tak není, tak záporné úrokové sazby to sotva mohou nějak změnit.
Slibují si od nich oživení úvěrové aktivity a souhlasím s vaší interpretací - tedy že banky nemohou úvěrovat bez toho, aby existovaly úvěrovatelné projekty. Záporné sazby jsou nebezpečným experimentem centrálních bank.
Eva Zamrazilová
Petr
Dobrý den, nebylo by lepší přijmout euro co nejrychleji, než neustále řešit výkyvy? Jakékoliv nákupy v cizí měně jsou pro nás velmi nevýhodné ... navíc převést si nějaké peníze do eura je nemožné, když kurt je vyšperkován tak vysoko, že spadne hned, jak ho banka přestane uměle zvedet.
Viz moje odpověď Lukášovi. Navíc stále věřím, že po ukončení kurzového závazku koruna postupně posílí blíže ke své paritě. Teprve potom by pro občany bylo výhodné euro přijmout - ovšem za předpokladu, že by se situace v eurozóně stabilizovala, a to v mnoha směrech.
Eva Zamrazilová
Martin
Dobrý den, ČNB deklaruje, že jejím cílem je dosáhnou inflace resp. zabránit deflaci. Nejefektivnější cestou k tomu by bylo nakoupená eura vracet zpátky do ekonomiky, např. do školství. Vím, že to není dovoleno, ale nebyl by to nejracionálnější postup? Děkuji.
Takhle to opravdu nejde. Peníze do školství by měla najít vláda, a to bez asistence centrální banky.
Eva Zamrazilová
Radek
Dobrý den, v dnešní době jsme svědky, kdy se centrální banky snaží podpořit růst inflace. Myslíte si, že za několik let budeme svědky vysoké inflace a bude snaha naopak o její snížení? Děkuji.
Mnoho ekonomů takto uvažuje. Inflace koneckonců vždy byla a bude peněžním jevem. A množství peněz v globální ekonomice je znepokojivé. Nicméně my už inflaci vidíme, jen není započtena v indexu spotřebitelských cen. Selektivně rostou ceny dluhopisů a dalších aktiv, v řadě evropských zemí stoupají ceny nemovitostí nebývalým tempem, např. v Německu, Spojeném království, Švédsku, Rakousku..
Eva Zamrazilová
Karel
Pan Holub z ČNB v posledním rozhovoru z předvčerejška uvedl, že konec intervencí nemusí být šok, protože "velcí exportéři budou mít významnou část svých tržeb zajištěnou proti kurzovému riziku. Také finanční investoři si zřejmě nakoupí korunu s předstihem v očekávání, že vydělají na jejím budoucím posílení. Takovýto trh „překoupený“ v korunách nevytváří vhodné prostředí pro její výrazné posílení." Co si o tom myslíte?
Komentáře konkrétních představitelů centrální banky v tomto rozhovoru komentovat nebudu. Nerada bych se pohybovala v osobní rovině.
Eva Zamrazilová
Tomáš
Jak dlouho dle Vašeho názoru bude ČNB držet slabý kurz a nehrozí Švýcarský scénář?
Exit z kurzového závazku by mohl nastat v první polovině roku 2017. Odhaduji, že v té době dosáhne výše devizových rezerv cca 50 % ročního HDP, tedy méně než ve Švýcarsku v době ukončení. Navíc, švýcarská centrální banka přispívala ze zisku kantonům, takže její hospodaření má jiné souvislosti než v ČR.
Eva Zamrazilová
Tomáš
Dobrý den, zajímalo by mě, zda by podle vás měly centrální banky nadále striktně lpět na inflačním cíli. Vždyť ECB nasypala za jediný rok do ekonomiky přes 700 miliard eur! (a bude sypat dál a ještě víc) Eurozóna je přesto znovu v deflaci. Není to vyhazování peněz oknem a vlastně nikdy nevyzkoušený experiment, o kterém se neví, jaké škody by mohl napáchat?
Mně by se líbila varianta, v níž by centrální banky striktně hlídaly horní hranici inflačního cíle, tedy např. aby ECB nedopustila zvýšení spotřebitelských cen o více než 3 %. V opačném směru by banka mohla komunikovat, že bude pečlivě monitorovat makroekonomický vývoj s tím, zda deflační tendence jsou či nejsou pro národní hospodářství příslušné země rizikové. Konkrétně ECB je ve velmi obtížné situaci, protože deflace v některých evropských ekonomikách opravdu nebezpečná je, např. ve Španělsku, které současně zaznamenalo 30% pokles cen nemovitostí. Opět příklad různorodosti zemí platících jednotnou měnou.
Eva Zamrazilová
Milan
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak efektivní je lití peněz do ekonomiky? Kolik z té sumy, kterou vynaložily centrální banky, skončilo v opravdové ekonomice u firem a lidí? Jde to vůbec nějak vyčíslit? Proč se vlastně pořád svět u inflace drží 2 procent? Proč zrovna tato hranice a ne nějaká jiná? A co ještě lze dělat, aby centrální banky tohoto dosáhly, když dělají vše možné, ale pořád ne a ne? Děkuji a přeji úspěšný den
Peníze, které centrální banky tisknou, nejsou v balíčku s adresou: domácí reálná ekonomika. V dnešním globalizovaném světě se volně pohybují, takže např. velká část peněz z kvantitativního uvolňování v USA skončila (místo v ekonomice USA) v rozvíjejících se ekonomikách, kde došlo k dlouhodobě neudržitelnému růstu. Aktuálně jsme svědky toho, že rozvíjející se ekonomiky už tyto prostředky nezískávají, jejich růst zpomaluje, a tím zpomaluje i poptávka po exportu zemí, které do rozvíjejících se zemí vyvážejí. Obdobně uměle nafouklé byly ceny řady komodit, dnešní korekce pak trápí jejich vývozce a znejisťuje světovou ekonomiku jako celek. Dvouprocentní inflační cíl je brán jako optimální s tím, že cenové indexy čisté cenové změny podhodnocují, takže 2 % vlastně znamenají stabilitu cenové hladiny. Ohledně symetrie tohoto cíle jsem se vyjádřila v předchozí odpovědi.
Eva Zamrazilová
Válek
Pracuji jako ekonom ve společnosti, která většinu produkce exportuje a také velkou část výnosů konvertuje z eur na koruny. Nepopírám, že současný kurz má pozitivní efekt na naše zisky, ovšem vzhledem k celkovému výsledku se jedná o "drobné". Přesto všechno politiku ČNB tvrdě odsuzuji jako naprosto zbytečnou a extrémně drahou. Hypotézy o inflaci a podpoře ekonomiky nikdo nikdy neprokázal a domnívám se, že monetární politika má na reálnou ekonomiku mnohem menší vliv než centrální bankéři předpokládají (a ekonomické ukazatele to podporují). Ti si ale chybu nikdy nepřipustí, do smrti budou hlásat své neprokazatelné bludy a ve svých pozicích budou prosazovat nesmyslnou politiku ještě důrazněji. Záporné úrokové sazby jenom ještě více vyženou cenu dlouhodobých aktiv nahoru, ale na ekonomiku budou mít vliv nulový. Domnívám se, že ČNB při rozhodování o invervencích vůbec nevzala na vědomí riziko QE a záporných sazeb ECB a k udržení kurzu bude muset ČNB vynaložit mnohem více prostředků než si vůbec dokázala představit. A jediným objektivním důvodem proč pokračovat v intervencích (a jejich ukončení za stávajícího vedení ČNB je naprosto vyloučeno bez ohledu na ekonomické ukazatele) je to, že nikdo neví jak je ukončit. Teorie o postupném uvolňování kurzu jsou naprostým nesmyslem. Další mýtus je podpora inflace přes oslabený kurz, to ostatně potvrzují čísla - inflaci 0,5% si "kupujeme" tím, že ČNB každý měsíc (v průměru) utrácí desítky miliard korun za eura, která nepotřebuje a neví co s nimi. Jaký výnos je z těchto eur, když sazby jsou záporné. Kdo platí náklady na držení eur? ČNB. A to je také účetní ztráta. Já se domnívám, že zavedení záporných sazeb je pro ČNB naprosto nevyhnutelné, jinak se objem intervenci bude muset dramaticky zvyšovat.
Od exportéra bych takto osvícený komentář nečekala. Děkuji
Eva Zamrazilová
Petr8
Dobrý den, proč ČNB tvrdošíně cíluje hlavní inflaci, která je v tuto chvíli ovlivněna převážně nízkými cenami ropy a potravin, když jádrová inflace je již dlouhodobě nad 1 %, ceny služeb rostou o 1,5 %. Jsou technokraté v centrálních bankách skutečně tak zaslepení a přesvědčení o tom, že růst jádorvé inflace o 1,3 % je tak "nebezpečně" málo, že musí dále ekonomiku stimulovat. Děkuju za Váš názor, Petr
Částečně jsem se k Vaší otázce již postupně vyjádřila. K Vaší poznámce o technokratech přidejme ještě to, že s rozvojem matematizace ekonomie přišla éra složitých makroekonomických modelů, jejichž tvůrci většinou postrádají národohospodářský rozměr úvah. Navíc teoretické základy modelových aparátů často obsahují předpoklady, které neodpovídají realitě. Jistá formalizace ekonomických vztahů je jistě potřebná, ale zde se kyvadlo dějin patrně vychýlilo příliš daleko.
Eva Zamrazilová
Sebastian
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli by pro ekonomiku a pro dosažení inflačního cíle, nebylo lepší, připsat nějakou částku každému občanu na jeho účet tzn: (Helikopter drop of money)? Zatím všude ve světě hlavní centrální banky přes QE a jiné programy spíš dodávají peníze komerčním bankám a korporacím, místo toho, aby úvěrovali ekonomiku, investují na trh s dlouhopisy a do akcií. Děkuji za odpověd.
Uvidíme, jak bude vypadat situace, kdy ECB začne odkupovat podnikové dluhopisy - to už je hodně blízko tomu, o čem píšete.
Eva Zamrazilová
Richard
Dobrý den, paní Zamrazilová, zajímalo by mě, jaký vývoj měnového páru USD/CZK očekáváte vzhledem k očekávaným krokům ČNB v reakci na včerejší intervenci ECB a nadcházející zasedání FEDu 15.16. března 2016?
Už dlouho se hovoří o tom, zda a případně kdy se USD dostane na paritu s Eurem. Úrokový diferenciál se rozšiřuje, bude záležet i na tempu utahování měnové politiky Fedu. Zatím dolar tolik neposílil, ale kurz k dolaru se bude zřejmě dosti těsně blížit 26 CZK/USD.
Eva Zamrazilová
NeSingr
Dobré dopoledne, prosím proč vy odborníci na ekonomii, navíc věci znalí, nevystupujete razantněji a více často proti tomu, že nám ti dva z čnb, které nechci ani jmenovat MS a MH neustále lžou o jednoznačném prospěchu intervencí a stále MLŽÍ o jejím ukončení a zoufale se snaží je bezdůvodně protahovat dokud neodejdou(asi do Londýna). Děkuji
Tady zase narážíme na osobní rovinu, kam se nechci dostat.
Eva Zamrazilová
Petr
Nepřehání to ČNB s bonusy pro zaměstnance ? Vlastní zubař, masér ... Vypadá to, že tisknout peníze pro vlastní komfort je příliš snadné
Víte, zdravotní péče uvnitř prostor ČNB je spíše vedena snahou o efektivnost využívání pracovní doby - aby zaměstnanci neztráceli čas návštěvami lékařů a při sedavém zaměstnání bohužel i fyzioterapeutů. Mnoho zaměstnanců ČNB dojíždí z mimopražských oblastí, což časovou náročnost návštěv u lékařů zvyšuje. Navíc, pokud je mi známo, jde o klasické vztahy založené na zdravotním pojištění, a pokud je nějaký zubní nadstandard, podmiňuje jej spoluúčast pacienta. S tištěním peněz a měnovou politikou to nemá opravdu nic společného. Vážení zájemci, náš čas vypršel, velice děkuji za dotazy , omlouvám se všem, které jsem nestihla zodpovědět - snad zase někdy příště :) Eva Zamrazilová
Eva Zamrazilová
Roman
Dobrý den, myslíte si, že se aktuální růst mezd přelije do rostoucí inflace, a ta se tak přiblíží vašemu cíli? Děkuji
Honza Pardubice
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak to vidíte s kurzem naší měny k britské libře? Je možné, aby se po ukončení intervencí ČNB dostala opět k hranici 27-28 Kč jako kdysi? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Petr2
Dobrý den, co je podle vás přednější, držet tento kurz daný rozhodnutím ČNB, a tak reálně brát z kapes občanů ČR peníze na jedné straně, a na druhé straně tak z těchto peněz dotovat podniky z hlediska jejich vývozu, je tedy podnik (firma) důležitější než občan ČR? Že by hrozila deflace, neberu, že by hrozilo znevýhodnění věřitelů či dlužníků je jejich problém, oni do toho šli, kdežto umělý kurz ČNB postihuje v negativním smyslu, veškeré obyvatele tohoto státu. Na konec, moje babička pamatuje i tu obávanou deflaci, prý se nic divného nedělo, pouze věci stáli méně.. a prý, považte! se ceny i deset let neměnili!
Viliam
Dobrý den, Jak dalece mohou ohrožovat záporné sazby střadatele ?Děkuji za odpověď.
Petr Krupa
Dobrý den, paní Zamrazilová, souhlasila byste s názorem, že opatření centrálních bank, ECB v eurozóně, ČNB u nás, FED v USA, jsou především důsledkem selhání hospodářských politik, tj. tvrdé regulace, sociálního inženýrství, masivních dotací, které především ničí základ pro fungování trhu - ceny, čímž vytváří v ekonomice obrovské nerovnováhy a jejich řešení, vybalancování se hledá v opatřeních měnové politiky? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den, Petr Krupa
Radek
Dobry den, nebojite ze se pomoci zvysovani menove zasoby dostaneme do podobne situace jak Japonsko? Dale bych se chtel zeptat jestli diky levnym hypotekam nevznika v ČR realitni bublina? Dekuji za odpoved
Petr2
Dobrý den, ještě jeden dotaz, pokud se zavádí záporné sazby, a banky by pak "trestaly" ty kdož by u nich měli odložené úspory tím, že by jim místo připisování úroků, peníze braly, jak z toho, podnik má povinnost mít účet a veškeré transakce dělat přes účet, účet je zpoplatněn, transakce také, teď si banka vezme další částky.. to už mě připadá na hlavu, a spíše to bude podporovat transakce typu platba "na dlaň" , asi si koupím trezorek a místo do banky budu dávat vše do něj... neprodělám!
adam
Dobrý den, chtěl bych se zeptat co celá situace říká o Evropě. Propadá se opět do krize, lavíruje uprostřed, nebo je tu šance, že ekonomiky zrychlí? Pokud to lze vůbec usuzovat.
kolega
Vážená kolegyně, mohu se zeptat, kdy vidíte nejvhodnější termín přijetí společné evropské měny? A pokud ne termín, tak minimálně stav, za kterého by to bylo ideální? A stejně bych vás poprosil alespoň o nějaký časový odhad... a když už ne "kdy přijmout", tak "kdy rozhodně nepřijmout". :-) Děkuji.
Marta
Dobrý den, mám laickou otázku. ČNB bere peníze na oslabování koruny odkud? A když za ty koruny nakupuje Eura, tak kolik platí za 1 Euro?
Aleš, Praha 5
Neni nahodou umele podhodnocena koruna "zlocin" na narodu? Nemela by se koruna postupne vracet mezi silne meny? Zapotocky s komunistama ji 50ti nasobne devalvovali a nikdo s tim uz ctvrtstoleti nic nedela. Deflace neni sproste slovo, ale bic na dluzniky.