Meziroční míra inflace v Číně vzrostla v únoru na 2,3 procenta z lednových 1,8 procenta. Byl to nejvyšší růst cen od července 2014, jeho tempo je ale nadále pod vládním tříprocentním cílem. Čtvrteční oficiální údaje by mohly zkomplikovat centrální bance snahu o podporu slábnoucí ekonomiky pomocí dalšího uvolňování měnové politiky, uvedla agentura Reuters.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Cenovou hladinu minulý měsíc zvýšilo zejména více než sedmiprocentní zdražení potravin, které bylo podle ekonomů důsledkem chladného počasí a oslav lunárního nového roku. Bez zahrnutí potravin inflace činila jen jedno procento. Někteří ekonomové proto očekávají, že inflace v dalších měsících klesne zpět.

Loni index spotřebitelských cen v Číně stoupl o 1,4 procenta. Peking pro loňský i letošní rok stanovil inflační cíl na třech procentech.

Čínské akciové burzy reagovaly na čtvrteční údaje poklesem a jejich hlavní indexy ztratily zhruba dvě procenta. Investoři se obávají, že zvýšená inflace omezí centrální bance prostor pro manévrování na podporu ekonomiky.

Druhá největší ekonomika světa loni stoupla o 6,9 procenta, což byl její nejpomalejší růst za posledních 25 let. Na letošní rok vláda stanovila cíl udržet růst v rozmezí 6,5 až 7,0 procenta.