Investice Číny v Evropě a ve Spojených státech se loni navzdory zpomalení čínské ekonomiky dostaly na nový rekord. Celkově čínské státní a soukromé podniky investovaly v Evropě, tedy v zemích EU, Norsku a Švýcarsku, 23 miliard dolarů (567 miliard korun). V USA pak 15 miliard dolarů. Vyplývá to ze zprávy právnické firmy Baker & MacKenzie a konzultační společnosti Rhodium Group zveřejněné listem Financial Times.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nicméně čísla naznačují, že tempo růstu čínských investic v západních ekonomikách zpomaluje. Nové investice v Evropě stouply loni o 28 procent. V roce 2014 se až zdvojnásobily. Investice v USA loni vzrostly o 17 procent.

"Nacházíme se v turbulentní ekonomické době, a přesto vidíme, že čínské společnosti jednají s důvěrou a pokračují ve velkých pohybech v Evropě a Severní Americe," uvedl Michael DeFranco z Baker & McKenzie.

Čínské investice by mohly být rekordní i v letošním roce. Za prvních šest týdnů letošního roku čínské podniky oznámily možné dohody v hodnotě 70 miliard dolarů. Tato čísla jsou však zatím velmi předběžná a ne všechny akvizice budou dokončené.

Přímé investice do zemí eurozóny se loni zvýšily o 37 procent na 17,1 miliardy dolarů. Nejvíce investic se podařilo získat Itálii, která je jednou z nejslabších ekonomik eurozóny. Bylo to hlavně díky dohodě mezi firmami Pirelli a ChemChina v hodnotě 7,9 miliardy dolarů. Druhá byla Francie díky velkým dohodám v cestovním ruchu a oblasti infrastruktury.

Ve Spojených státech se nejvíce investic podařilo získat New Yorku, Kalifornii a Texasu.