Společnost Stock Spirits loni utržila 262,6 milionu eur, v roce 2014 to bylo 292,7 milionu eur. Provozní zisk firmy pak klesl meziročně o 22,3 procenta na 41,7 milionu eur. Čistý zisk klesl téměř o polovinu na 19,4 milionu eur.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Skupina, která zahrnuje výroby lihovin a obchodní sítě v Polsku, Česku, Itálii a několika dalších zemích střední Evropy a Balkánu také akcionářům oznámila, že vyplatí dividendy na úrovni pěti eurocentů na akcii.

Největší starosti má společnost s polským trhem, který představuje zhruba polovinu celkových tržeb skupiny. Vysoká konkurence a některé nové zákony - zejména navýšení spotřebních daní z lihovin - znamenaly, že podíl na tamním trhu firmě klesl z 38 procent v roce 2014 na loňských 31 procent.

Naopak v Česku se Stocku relativně dařilo. Jeho tržní podíl posílil o dva procentní body na 35 procent. V tuzemsku skupina také navyšovala provozní zisk.

Další dílčí pozitivní zprávou pro akcionáře může být i to, že firma snížila své zadlužení z 82,4 milionu eur na 57,2 milionu eur, když refinancovala své úvěry na konci loňského roku.

"Byl to pro nás složitý rok. Jeho druhá polovina už ale ukázala mírné zlepšení. Zároveň jsme přepracovali obchodní strategii v Polsku a to by mělo do budoucna přinést zlepšení naší pozice," uvedl šéf skupiny Stock Spirits Chris Heath.

Už loni v listopadu, kdy společnost vydala varování před horšími než očekávanými výsledky roku, dramaticky až o 40 procent padala cena akcií společnosti. V začátku tohoto roku pak došlo k mírné korekci.

Akcie své vlastní společnosti, které se obchodují v Londýně, Praze a Varšavě, nakupovali manažeři a investoři, kteří ve firmě vidí potenciál růstu. Prezident polského obchodního řetězce Eurocash Luis Amaral získal už zhruba desetiprocentní podíl. Záměr nakupovat akcie firmy oznámil i československý finančník Pavol Krúpa.

"Arca Capital nadále akumuluje svůj podíl ve společnosti Stock Spirits, oslovuje minoritní akcionáře a je připravena dokoupit další balíky akcií. Připravujeme podněty směřované příslušným regulujícím orgánům za účelem prošetření možných účelových kroků vedoucích ke snížení ekonomické výkonnosti společnosti," uvedla za Krúpův investiční fond Arca Capital jeho PR manažerka Barbora Hanáková s tím, že informaci o tom, kolik akcií Stocku Arca Capital vlastní, ale nechce prezentovat.

"Nejsme si vědomi, že by tato společnost vlastnila naše akcie, pokud tak nečiní přes nějaké prostředníky," uvedl šéf Stocku Heath.

"Samotné výsledky za loňský rok lze považovat za smíšené. Firma naplnila očekáváná z hlediska provozního zisku, což ale bylo i v kontextu s dřívějším upraveným výhledem samotného managementu. Čistý zisk i příjmy naopak doznaly většího meziročního poklesu, než se všeobecně očekávalo," hodnotí analytik společnosti BH Securities Jiří Zendulka.

Zklamáním je podle něj další nejasný výhled. "Je cítit, že nadále panují nejistoty zejména ohledně pro firmu významného polského trhu," poznamenává. "Potěšitelná je zpráva ohledně dividendy, jde o 55procentní vylepšení oproti roku 2014. Potvrzení záměru pokračovat v nastavené dividendové politice tuto akcii kvůli její relativně nižší ceně zatraktivnilo z pohledu dividendového výnosu," dodal Zendulka.