Evropsko-ruská banka, která na českém trhu působí od roku 2008 a běžné klienty dlouhodobě lákala především na dobře úročené vkladové účty, nesmí přijímat nové vklady a poskytovat úvěry. Předběžným opatřením jí to zakázala Česká národní banka. 

"ČNB jako výkonný orgán dohledu nad finančním trhem po důkladném posouzení vyhodnotila situaci v ERB bank a rozhodla se vydat předběžné opatření a upravit prozatím pravidla pro fungování banky tak, aby v průběhu správního řízení nedocházelo k nevratným ztrátám v případě zhoršení její finanční situace,“ uvedl mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Centrální banka nesdělila k případu žádné další detaily s tím, že se k němu nebude vyjadřovat až do pravomocného ukončení správního řízení. Podobně ČNB naposledy postupovala v případě záložen WPB Capital a Metropolitní spořitelní družstvo, kterým později vzala licenci.

Důvodem kroku České národní banky by mohl být vysoký podíl rizikových úvěrů ruské finanční instituce. Pohledávky se selháním dlužníka, které podle definice ČNB představují potenciální ohrožení banky, dosáhly v ERB Bank podle výroční zprávy za rok 2014 1,16 miliardy korun. To představuje více než polovinu všech pohledávek za klienty, která banka na konci roku 2014 měla. Pro srovnání - Komerční banka měla ke konci roku 2014 v selhání zhruba 5,3 % úvěrů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Banka ERB, která má v Česku kromě Prahy pobočku i v Karlových Varech, ve své tiskové zprávě uvedla, že proti rozhodnutí ČNB podává oficiální rozklad. Ke kroku centrální banky prý podle jejích zástupců není důvod, jelikož ERB je stabilní bankovní institucí. Banka zároveň ubezpečila své klienty, že jejich vklady nejsou nijak ohroženy.

Banka patří s bilanční sumou kolem sedmi miliard korun k nejmenším hráčům na trhu. Na konci třetího čtvrtletí měla podle údajů na vlastním webu na vkladech 6,1 miliardy korun a na úvěrech rozpůjčovala 2,7 miliardy korun. ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska.

ERB bank poskytuje termínované vklady kromě české měny i v dolarech, eurech nebo britských librách. Kromě běžného účtu si klienti u ERB mohli založit i spořící účet nebo sjednat osobní úvěr na bydlení. Banka se naopak nezaměřuje na hypotéky a svým klientům neumožňuje investovat na kapitálových trzích nebo do podílových fondů.