Čistý zisk největšího světového prodejce oděvů Inditex vzrostl v posledním finančním roce podle očekávání o 15 procent na 2,9 miliardy eur (78,4 miliardy korun). Firma, jejíž vlajkovou značkou je Zara, ve středu rovněž uvedla, že start do nového fiskálního roku byl příznivý. Finanční rok začal v únoru.

Celoroční tržby Inditexu se zvýšily o 15,4 procenta na 20 miliard eur (540,9 miliardy korun). Tržby a zisk podporoval relativně slabý kurz eura k většině ostatních měn. Skupina se značkami Zara, Massimo Dutti, Bershka a dalšími má prodejny celkem v 88 zemích světa a většinu tržeb získává v zahraničí.

Za prvních pět týdnů nového finančního roku se tržby prodejen Inditex po odečtení vlivu směnných kurzů zvýšily o 15 procent. Akcie společnosti po loňském silném vzestupu letos ztrácejí asi sedm procent, zčásti kvůli obavám z kurzových vlivů, uvedla agentura Reuters.

Společnost založil Amancio Ortega, který je nyní jedním z nejbohatších lidí světa. První prodejnu Zara otevřel Inditex v roce 1975 a v roce 1988 podnik zahájil expanzi v zahraničí. V České republice začala firma působit v roce 2001.