Zisk českého zemědělství loni klesl o 27,3 procenta na 16,9 miliardy korun. Předloni byl přitom rekordní a dosáhl na 23,26 miliardy korun. Zemědělci museli minulý rok čelit hned několika obtížím. V případě vepřového masa je silně zasáhlo ruské embargo. Negativně přispěly mléčné kvóty i loňská sucha.

Nejhůře se loni vedlo zemědělcům zaměřeným na živočišnou výrobu. Nejvíce tratili výrobci vepřového a mléka, u kterých zásadně padají ceny. Právě na ně nejvíce doléhá ruské embargo a mléčné kvóty, kvůli nimž se v Evropě nahromadilo mléko a vepřové.

Například výkupní ceny mléka se v tuto chvíli v Česku pohybují na rekordně nízkých úrovních. V současnosti kupují mlékárny od českých zemědělců litr za 7,30 koruny, což je nejméně za posledních pět let. Rostlinnou výrobu pak silně poznamenala loňská sucha.

Obavy má i ministr zemědělství Marian Jurečka. "Zemědělci to mají velmi složité a nejvíce by jim pomohl český spotřebitel, který by kupoval jejich výrobky," uvádí Jurečka. Dodává, že ministerstvo připravuje balík peněz, který má tuzemským sedlákům pomoci zvládnout krizi. Na největší finance tak dosáhnou ti, kteří se zabývají živočišnou výrobou - produkují zejména mléko a vepřové.

Předběžné odhady Českého statistického úřadu (ČSÚ) se ale liší od úterních dat Zemědělského svazu ČR, který tvrdí, že se zisk zemědělcům snížil více než o polovinu, z 19 miliard na devět miliard korun. Svaz ovšem používá jinou metodiku než ČSÚ.

Do výpočtů svazu se podle ředitele odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiřího Hrbka promítá i to, že svaz vychází z údajů velkých podniků, které mívají i velkou živočišnou výrobu, jíž se týkal větší propad tržeb než u pěstování plodin.

"Pod povrchem tohoto statistického údaje se skrývá řada systémových problémů, které se mohou plně projevit v tomto roce a v letech dalších. Rok 2016 totiž začal poměrně prudkým poklesem cen rostlinných komodit, které táhly hospodářský výsledek sektoru v letech 2014 a 2015," říká mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dana Večeřová.

Podle ČSÚ celková zemědělská produkce dosáhla loni 127 miliard korun, z toho rostlinná produkce 75,1 miliardy korun a živočišná 46 miliard korun. Rostlinná produkce meziročně poklesla o 5,4 procenta, a to kvůli nižší úrodě hlavních komodit. Dlouhotrvající sucho se podepsalo na nižší sklizni obilovin o 6,3 procenta, olejnin o 17,6 procenta, krmných plodin o 21,5 procenta, brambor o 27,6 procenta a cukrovky o 22,7 procenta.

Ceny živočišné výroby poklesly proti roku 2014 o 10,7 procenta. "U skotu, drůbeže a mléka došlo k navýšení výroby, na druhé straně došlo kromě skotu, ovcí, koz a vajec k poklesu cen," uvedl ČSÚ. U prasat činil meziroční pokles 12,9 procenta, u mléka 17,2 procenta.