Je první březnový podvečer a v jedné ze školicích místností vysoké budovy Tieto Towers v centru Ostravy se sešla dámská společnost. "Kdo tu má něco společného s IT?" ptá se koučka Alena asi dvacítky žen před sebou. Zvednou se tři ruce. Ostatní účastnice přišly na bezplatný kurz programování v jazyce Java ze zvědavosti a s nadějí, že by jim nová dovednost mohla pomoci v kariéře.

Kurzy ve finské IT společnosti Tieto, která v Ostravě zaměstnává přes dva tisíce lidí, pořádá její zaměstnankyně Karolína Grudzińska pod hlavičkou mezinárodní organizace Geek Girls Carrots. Školení je zdarma a jeho cílem je přilákat Češky do oboru, který prozatím patří hlavně mužům.

Geek Girls Carrots mají i svůj český protějšek s názvem Czechitas. A podobných aktivit je v tuzemsku stále víc.

Z kurzu rovnou do práce

"Vystudovala jsem ekonomku, chvilku jsem pracovala na finančním úřadě, ale teď už jsem dva měsíce nezaměstnaná," vypráví osmadvacetiletá Gabriela, jedna z účastnic ostravského kurzu.

Vedle ní sedí o deset let starší lektorka cizích jazyků Kateřina, kterou oblast IT dlouhodobě zajímá. "Uvidíme, co kurz přinese. Možná mě to posune do jiného oboru nebo to zkombinuji s tím stávajícím," říká.

Firma Tieto, jejíž domovská země je mimochodem světovým šampionem v rovných příležitostech obou pohlaví, poskytla pro celý desetitýdenní kurz prostory i finance. Náklady však nejsou vysoké, protože organizátorky, kouč i mentoři pracují dobrovolně. Na školení si firma zároveň vyhlíží nové zaměstnance, v zásadě je připravena jeho úspěšným absolventkám nabídnout smlouvu na juniorní pozici. 

"Snažíme se podporováním kurzů otevřít náš obor co největšímu množství lidí. Aktuálně máme otevřených asi sto pozic a zrovna programovací jazyk Java je hodně žádaný," vysvětluje Zuzana Mánková z Tieta. Podle ní příliš nezáleží na tom, jaký obor uchazeč o práci ve firmě vystudoval. "Pro nás jsou podstatnější schopnosti. Tituly ve firmě ani nepoužíváme," vysvětluje.

Ostatně po programátorech je všeobecně na trhu práce velká poptávka a neklesá ani v ekonomicky složitějších časech. 

Organizátorka kurzu Grudzińska doplňuje, že motivací programovacích aktivistek je i mít ve svých kancelářích více žen. "Podobné workshopy pořádáme už tři roky. Kromě Tieta spolupracujeme i s dalšími firmami," vysvětluje.

Česko v evropském průměru

V Česku vlnu lákání žen do IT odstartovala Dita Přikrylová se svým hnutím Czechitas. Projekt se za tři roky fungování z hnutí přeměnil na plně rozvinutý byznysmodel. Svou zakladatelku už zaměstnává na plný úvazek a ta se s ním chystá i za české hranice. Organizace kurzy pro programátorky pořádá podle poptávky firem, a pokud nesežene sponzora, ženy si kurz platí.

"Zájem lineárně roste. Průměrně máme troj- až čtyřnásobný počet přihlášek na jakoukoliv aktivitu, kterou vyrobíme," vypočítává Přikrylová. Upozorňuje ale, že vychovat hotovou programátorku trvá.

"Ne každá holka u nás vydrží. Důležité je samostudium, jemuž je potřeba podřídit volnočasové priority," dodává.

Ženy mají v oboru programování co prolamovat. IT pozice v Česku obsazují ženy jen z deseti procent. Evropské statistiky počítají mezi IT pracovníky méně profesí a poměr žen v Česku v nich vychází na necelých 20 procent, přičemž celoevropský průměr je 18 procent. Ale například český internetový gigant Seznam.cz v IT zaměstnává pouze 1,5 procenta žen.

"Nevnímáme to jako zásadní problém, ale větší diverzitu v IT týmech bychom uvítali," říká personální ředitelka Seznamu Helena Kuklíková. Ženy v jednom z těchto týmů tvoří komunitu Scrumladies, která také spolupracuje s Czechitasem. "Věřím, že různorodost postupem času přijde s novou generací žen, které dnes nastupují na střední a vysoké školy," dodává Kuklíková.

Fakulty stále bez žen 

České školství ale podle statistik v nejbližších letech nedodá firmám novou generaci žen programátorek. Na velkých fakultách s technickým zaměřením se situace příliš neliší od trhu práce a poměr žen se pohybuje spíše v řádu jednotek. A roste jen pomalu.

Na Fakultě informačních technologií VUT v Brně je jen 8,3 procenta žen, ačkoliv se dnes hlásí i dvojnásobně více uchazeček než před pěti lety.

Lepší je situace na Masarykově univerzitě, kde Fakultu informatiky tvoří necelých 16 procent studentek a poměr mírně roste.

"Fakulta se dlouhodobě snaží zdůrazňovat, že příležitosti v této disciplíně jsou otevřené pro ženy stejně jako pro muže. Je však pravda, že genderové stereotypy vzhledem k disciplínám s vyšším podílem exaktního myšlení, respektive matematiky, na nižších stupních vzdělávání nám to moc neusnadňují," vysvětluje děkan brněnské fakulty informatiky Jiří Zlatuška. Na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze aktuálně studuje 11 procent žen.