Počet zaměstnanců v tuzemských automobilkách a u výrobců dílů se loni zvýšil o čtyři procenta na 115 351 lidí. Průměrná mzda v odvětví vzrostla o 3,6 procenta na 33 274 korun, a byla tak o více než čtvrtinu nad průměrnou mzdou ČR. Oznámilo to v úterý Sdružení automobilového průmyslu.

Nárůst počtu zaměstnanců zaznamenali finální výrobci, dodavatelé i ostatní firmy a organizace. Počet pracovníků u dodavatelských firem se zvýšil o pět procent na 75 102 lidí, u finálních výrobců rostl polovičním tempem na 34 583 zaměstnanců.

"Velmi dynamicky se rozvíjí hlavně sektor dodavatelů elektrického a elektronického vybavení, který hlásí více než devítiprocentní nárůst počtu zaměstnanců. To je signálem, že český autoprůmysl rozvíjí svou konkurenceschopnost v současné éře nástupu digitalizace a konektivity vozidel," uvedl Pavel Ešner ze sdružení.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Počet zaměstnanců v českém automobilovém průmyslu v loňském roce dosáhl úrovně předkrizových let 2006 až 2008. Jejich průměrná mzda však za uplynulou dekádu vzrostla o 47 procent. Tento nárůst podle sdružení umožnila zaměstnavatelům výrazná restrukturalizace a z ní vyplývající vysoká produktivita práce autoprůmyslu.

Výroba osobních aut v Česku v roce 2015 meziročně vzrostla o čtyři procenta na nový rekord 1,298 milionu vozů. Rekordní byla i produkce autobusů s růstem o 16 procent na 4517 vozidel.