Švýcarskému výrobci čokolády Lindt & Sprüngli stoupl v loňském roce čistý zisk o 11 procent na 381 milionů švýcarských franků (v přepočtu 9,4 miliardy korun). Zisk byl vyšší než čekali analytici, a to navzdory silnému kurzu franku a obtížné situaci na trhu, zvláště kvůli letním vedrům, které prudce snížily poptávku po čokoládě. Firma to uvedla v úterním sdělení.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk 365 milionů franků. Tržby výrobce tabulkové čokolády Lindt či pralinek Lindor stouply o 7,4 procenta na 3,65 miliardy franků. Firma díky příznivým výsledkům navrhla zvýšit dividendu o 10,3 procenta.

Tržby rostly na všech hlavních trzích, přestože situace na trhu nebyla příliš příznivá, mimo jiné kvůli růstu cen surovin a posílení franku, které zdražilo zboží švýcarských vývozců v zahraničí. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů tržby Lindtu stouply o 14 procent.

"Velmi horké léto následované extrémně mírným začátkem zimy mělo také negativní dopad na spotřebu čokolády," dodala firma. "To způsobilo stagnaci poptávky na celkovém trhu s čokoládou."

Lindt loni rovněž rozšířil síť svých obchodů. Po celém světě firma otevřela 50 nových obchodů a na konci roku jich měla 325, uvedl The Wall Street Journal.

Společnost Lindt vznikla téměř před 170 lety. Své výrobky prodává ve více než 80 zemích po celém světě a vytváří 70 procent obratu mimo Švýcarsko. Zhruba 40 procent jejího sortimentu připadá na tabulkové čokolády.