Celkový objem intervencí České národní banky překročil na konci ledna 500 miliard korun. Centrální banka se kvůli obavám z deflace v listopadu 2013 zavázala, že nenechá korunu posílit výrazně pod hranici 27 korun za euro. Ze začátku musela nakoupit eura za více než 200 miliard korun, pak ale nebyla na devizovém trhu proti koruně aktivní až do července loňského roku. Od té doby s výjimkou října intervenuje každý měsíc.

V lednu na obranu kurzového závazku vydala 58 miliard korun. Celkový objem intervencí tak dosáhl 502 miliard a bude dál narůstat.

Bankovní rada České národní banky po svém zasedání na začátku února oznámila, že kurzový závazek neukončí dříve než v roce 2017. Jako pravděpodobné vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017.  Do svého zatím posledního zasedání přitom centrální bankéři nevyloučili možnost, že by mohli přestat intervenovat už letos. K prodloužení kurzového závazku je vedl zejména vývoj inflace, která se nadále nachází hluboko pod dvouprocentním cílem ČNB.

Meziroční růst cen v lednu dosáhl 0,4 procenta. Podle aktuální prognózy centrální banky by mohla inflace dosáhnout dvou procent v prvním čtvrtletí příštího roku.

Výše intervencí v jednotlivých měsících (miliardy korun)

Komentář: ČNB intervenovala v měsících uvedených v grafu. V říjnu loňského roku proti koruně nezasáhla. Zdroj dat: vlastní výpočet

ČNB zveřejňuje údaje o tom, jak byla na devizovém trhu aktivní, s více než měsíčním zpožděním. Už teď je ale jasné, že centrální banka musela proti posílení koruny působit i v únoru. Objem devizových intervencí za únor je ale zatím předmětem odhadu analytiků, kteří vycházejí z veřejných statistik centrální banky o objemu devizových rezerv a z údajů ministerstva financí o přílivu prostředků z Evropské unie.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč odhaduje, že nakoupila eura téměř za 57 miliard korun. Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler je ve svém odhadu mírnější. Myslí si, že ČNB intervenovala zhruba za 25 miliard korun.

"Únorový objem intervencí je ve srovnání s lednovými hodnotami nižší, což souvisí se znovuotevřením otázky záporných sazeb. ČNB tuto možnost zmínila na svém jednání ze začátku února, čímž koruna mírně oslabila a v průběhu února se vesměs pohybovala nad hranicí kurzového závazku," řekl Seidler.

Další tlak na posilování koruny by mohlo přinést čtvrteční zasedání ECB. Evropská centrální banka by na něm měla zareagovat na lednový propad eurozóny do deflace. Ekonomové od ECB očekávají snížení úrokových sazeb hlouběji do záporu a také pokračování, nebo dokonce navýšení objemu kvantitativního uvolňování. S ním spojený příliv eur do Česka by měl korunu tlačit k posílení. ČNB proto bude muset být připravena i nadále intervenovat.

Výše devizových rezerv ke konci měsíce (miliony korun)

Komentář: Při intervencích proti koruně dochází k navýšení zásoby zahraniční měny (devizové rezervy). Údaj je vždy ke konci daného měsíce. Zdroj dat: ČNB

"Devizové intervence v řádu 30 až 40 miliard korun měsíčně by měly být běžnou součástí politiky kurzového závazku v situaci pokračujícího kvantitativního uvolňování ECB, a neměly by tak vést k zavedení záporných sazeb v tuzemském sektoru," řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Také ekonom Komerční banky Marek Dřímal si nemyslí, že by ČNB přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky v podobě snížení úrokových sazeb do negativního pásma.

"ČNB by musela pro výrazné a dlouhotrvající snížení přílivu eur sazby srazit poměrně hluboko, třeba i k -0,5 procenta. To by však mohlo znamenat problém pro bankovní sektor a v důsledku i pro celou ekonomiku. Česká národní banka tak podle nás ke snížení sazeb pravděpodobně nepřikročí," řekl Dřímal. Bankovní rada po svém zasedání na začátku února přiznala, že o možném zavedení záporných sazeb diskutovala.

Z vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera i viceguvernéra Mojmíra Hampla z minulého týdne ale vyplývá, že zavedení negativních sazeb nepodporují. "Záporné úrokové sazby považuji za nevhodnou zbraň pro další uvolňování měnové politiky, řekl Hampl s tím, že jde o jeho osobní názor. Guvernér ČNB Singer ve čtvrtek v rozhovoru pro Bloomberg TV řekl, že je ohledně dopadu záporných sazeb skeptický. Zároveň naznačil, že Česká národní banka vyčká na kroky ECB.