Světové ceny ropy zahájily týden dalším vzestupem, v němž se severomořská ropa Brent vyhoupla na maximum za tři měsíce. Na ropném trhu se po týdnech postupného oživování z dvanáctiletých minim stále více prosazuje očekávání dalšího vzestupu cen.

Cena Brentu před 15:00 SEČ posílila o 1,2 procenta na 39,20 dolaru za barel a předtím vystoupila až na 39,50 dolaru za barel, nejvýše od počátku prosince. Americká lehká ropa WTI zpevnila o jedno procento na zhruba 36,30 dolaru za barel.

Minulý týden získaly ceny ropy zhruba deset procent a z minim z konce ledna posílily už o více než třetinu. Trh podporují vyhlídky na snižování přebytku nabídky, zejména v podobě omezování těžby.

Těžba ropy ve Spojených státech klesla šestý týden za sebou. Páteční údaje ukázaly, že ropné společnosti snížily počet využívaných vrtných souprav v USA 11. týden po sobě, a tento ukazatel klesl na minimum od konce roku 2009.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na trhu se po týdnech oživováni z minim prosazuje předpoklad, že trend cenového poklesu, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce. Sázky na růst cen ropy Brent dosáhly v posledním únorovém týdnu rekordního objemu, uvedl provozovatel londýnské ropné burzy InterContinental Exchange.

K oživení cen výrazně přispívá snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. V polovině února se Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar předběžně dohodly na zmrazení těžby na lednových úrovních, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že bývalé sovětské republiky Ázerbájdžán a Kazachstán se připojí k rozhovorům s OPEC o stabilizaci trhu s ropou. Ázerbájdžánská státní ropná společnost SOCAR o víkendu sdělila, že návrh na zmrazení objemu těžby podporuje.