Počet čínských turistů mířících do zahraničí by se letos měl zvýšit o deset procent, na více než 130 milionů. Zvyšovat se má hlavně zájem o destinace v Evropě. Agentuře DPA to řekl šéf čínské akademie cestovního ruchu Wej Siao-an.

"Lidé už mají dost sousedních zemí v Asii," prohlásil Wej. Počítá proto s výrazným růstem cest od Evropy. Hrozba terorismu nebo uprchlická krize budou mít podle jeho názoru pouze dočasný dopad a nezvrátí hlavní trend.

Německo se podle údajů čínského institutu pro cestovní ruch stalo loni velmi oblíbenou evropskou destinací mezi čínskými turisty díky zjednodušení postupů při žádosti o vízum. Wej však přiznal, že je stále snazší získat vízum do Francie než do Německa. Země schengenského prostoru sice mají mít jednotný přístup k požadavkům na víza, ale podle zdrojů z EU třeba Francie a některé další evropské státy se snaží přilákat co nejvíce čínských turistů, kteří na svých cestách do zahraničí rádi velmi utrácejí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Z evropských zemí jsou mezi čínskými turisty nejvíce oblíbené Francie, Itálie a Švýcarsko díky kultuře a umění. Spolu s Německem se tyto země dostaly loni mezi deset nejoblíbenějších destinací čínských turistů.

Světová organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) ve své poslední zprávě o mezinárodní turistice upozornila, že výdaje za turistiku v Číně prudce rostou - za cesty do zahraničí od roku 2004 každoročně o více než deset procent.

Čínští turisté jsou také důležitou skupinou turistů pro Českou republiku. Loni v Česku poprvé utratili ze zahraničních návštěvníků ze zemí mimo EU nejvíc. Jejich podíl na útratách turistů ze států mimo unii v tuzemských obchodech loni stoupl na 25 procent, v roce 2014 to bylo 14 procent. Do Česka loni přijelo 285 tisíc Číňanů, meziročně o 74 tisíc víc.