Světové ceny ropy v závěru týdne dál výrazně rostou a vystoupily na maxima od počátku ledna. Ropný trh podpořily příznivé údaje z amerického trhu práce. Naopak americký dolar smazal počáteční zisky vůči euru a velkou část zisků k japonskému jenu a začal znovu oslabovat.

Cena severomořské ropy Brent kolem šesté hodiny večerní posílila o čtyři procenta na 38,6 dolaru za barel a dostala se nejvýše od 4. ledna. Americká lehká ropa WTI zpevnila o 3,6 procenta na 35,80 USD, maximum od 6. ledna. Brent proti minulému pátku získává deset procent a WTI má k dobru devět procent.

Cena ropy Brent vzrostla z dvanáctiletého minima 27,10 USD, kde byla 20. ledna, už asi o třetinu. Některé analytiky to vede k dohadům, že trend cenového poklesu, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce.

K oživení cen výrazně přispívá snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. V polovině února se Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar předběžně dohodly na zmrazení těžby na lednových úrovních, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Během března by se zástupci těchto zemí měli sejít k dalším jednáním.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru proti koši šesti hlavních světových měn, v pátek ztrácel 0,4 procenta. Euro vůči dolaru přidávalo zhruba 0,6 procenta na 1,1015 dolaru, k jenu pak vykazovalo růst o zhruba 0,8 procenta.

Americká ekonomika vytvořila v únoru 242 tisíc nových pracovních míst, což bylo mnohem více, než se čekalo. Údaje ukázaly, že největší světová ekonomika dál roste a zaplašily obavy z jejího útlumu.

"Je to dobrá zpráva pro ekonomiku USA, ale nedostatečný růst mezd naznačuje, že Fed by neměl se zvyšováním úroků pospíchat," řekl agentuře Reuters analytik BNP Paribas Vassili Serebriakov. Pokles mezd naznačuje, že inflace zůstává slabá. Fed při rozhodování o měnové politice sleduje údaje o inflaci velmi pečlivě.