Pasivní wi-fi dostane internet tam, kam by signál normálně nedosáhl. A s minimální spotřebou energie. Vědci z Washingtonské university možná právě našli řešení pro jednu z brzd rozvoje internetu věcí. K plnému využití sítě propojených zařízení je často nutné wi-fi vysílače instalovat do míst bez napojení na elektrickou síť. Modem tak musí být poháněn pomocí baterií, které dnes mají výdrž kolem pár měsíců, což značně brání jejich využívání. Nová technologie však slibuje výdrž baterie přes deset let.

Jak vyplývá ze zprávy Washingtonské univerzity, nový vynález místo toho, aby vytvářel vlastní wi-fi signál, ho pouze odrazí z běžného modemu zapojeného do elektrické sítě. To vše údajně za použití až desetitisíckrát méně energie. Komerční využití nyní zkoumá společnost Jeeva Wireless, zatím si ale netroufá odhadovat, za kolik či kdy bude zařízení prodávat.

Technologie má ale jeden háček. Rychlost přenášení dat z odražeče je mnohem nižší než rychlost přímo z modemu. Technologie vysílá data maximálně o rychlosti 11 megabitů za sekundu. V porovnání s technologií Bluetooth, která je někdy ke komunikaci mezi zařízeními používána dnes, je však stále asi jedenáctkrát rychlejší. Při větších objemech dat by tak ve stávajícím stadiu pasivní wi-fi nestačila.

Vedoucí projektu na Washingtonské univerzitě Bryce Kellog si od novinky slibuje, že bude umět propojit modem s jakýmkoliv tabletem či chytrým telefonem bez toho, aniž by k tomu musely mít speciální hardware. K připojení jim stačí běžný wi-fi čip.

Z testů v reálných podmínkách vyplývá, že chytrý telefon a pasivní odražeč wi-fi se dokážou v závislosti na překážkách propojit až na vzdálenost třiceti metrů. Stejně jako běžné připojení wi-fi přes modem funguje připojení přes odražeč i přes zdi.