Podle předběžných čísel na konci loňského roku česká ekonomika mírně poklesla. V posledním čtvrtletí byla její síla mírně menší než ve třetím čtvrtletí. Statistici ale údaje přepočítali a podle nových čísel ekonomika mezičtvrtletně stagnovala.

Na celkový růst loňské ekonomiky to ale nemá vliv. I po aktualizaci dat vychází roční změna stále na 4,3 procenta. Změnily se jen výsledky jednotlivých čtvrtletí roku.

"Po zveřejnění dat máme potvrzeno, že se loni česká ekonomika nacházela v nejlepší kondici za osm let," potvrdil Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Statistici potvrdili, že nově už ekonomika nestojí jen na rostoucím vývozu. Domácnosti stále více utrácí a pomáhají celkovému oživení. Jen v posledních měsících roku utrácely o tři procenta více než o rok dříve.

Důvod, proč ekonomika na konci roku přišla o svou dynamiku, je ukrytý v prudkém poklesu státních investic. Ty během léta vyhnala snaha dočerpat dotace z Evropské unie z aktuálního balíku a s blížící se zimou se stavělo méně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Opět platí, že by Česko nepatřilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Evropy, kdyby nemělo automobilový průmysl. "Podle očekávání ekonomice pomáhal nahoru především zpracovatelský průmysl – konkrétně výroba automobilů, plastů a potravin. K růstu přispěly i služby a stavebnictví," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

V loňském roce také vzrostla produktivita práce. Čechům stačilo odpracovat o 1,8 procenta více hodin, aby ekonomika vzrostla o 4,3 procenta.

"Pro letošní rok už počítáme s výraznějším zpomalením růstu, který podle našeho názoru nedosáhne ani tří procent. Postupně nejspíše dojde ke zpomalení růstu průmyslu i stavebnictví s tím, jak se vyčerpají silné, leč dočasné růstové stimuly," předpokládá ale Dufek.

Ve stálých cenách, sezónně očištěno. Zdroj: ČSÚ