Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800.

Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve firemním týdeníku Horník. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že se tyto informace dozvěděl z firemních novin a že ho to velice překvapilo.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že způsob, jakým OKD o situaci informuje, je skandální. Zprávu o ukončení těžby neměly ve čtvrtek ani ministerstva průmyslu a práce. Ministerstvo práce opatření na pomoc propouštěným ale už chystá.

OKD se v posledních letech potýká s existenčními problémy. Kvůli klesajícím cenám uhlí je pro firmu těžba ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Kromě Dolu Paskov se chystá zavřít i doly Lazy a Darkov. V Dole Paskov (nynější Důlní závod 3) se těží na dvou šachtách – Staříč a Chlebovice.

Klimša uvedl, že v případě Dolu Paskov, který je z pohledu nákladovosti a ztrátovosti nadále neudržitelný, nadešel čas přijmout strategické rozhodnutí. "Prioritou OKD je ukončení těžby na konci roku 2016. V této chvíli zodpovědně připravujeme detailní rozpočty technické i sociální likvidace a věříme, že budou dokončeny a projednány na počátku druhého čtvrtletí letošního roku, pravděpodobně už v dubnu," uvedl.

Náměstek ministryně práce pro zaměstnanost Vaňásek řekl, že resort v případě ukončování těžby zřídí ve firmě mobilní pracoviště úřadu práce. Chystá cílený program pro propouštěné. Zahrnovat má rekvalifikační kurzy či příspěvky na dojíždění za prací do jiných míst.

"Nejprve ale musíme znát časový harmonogram, pak můžeme začít s opatřeními. Připravujeme různé varianty plánu. Musíme mít ale základní informace," řekl Vaňásek. Ministerstvo už vypracovalo analýzu trhu práce v Moravskoslezském kraji. Je v něm 10 tisíc volných míst a 70 tisíc nezaměstnaných, upřesnil náměstek.

"MPO dosud žádnou oficiální informaci ze strany OKD neobdrželo a nebudeme ji proto komentovat," reagoval mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Hejtman Novák řekl, že způsob, jakým OKD o svých plánech informuje, je jasným důkazem toho, jak dlouhodobě jedná. "Na druhou stranu ta čísla odpovídají realitě, kterou víceméně dlouhodobě očekáváme, i vzhledem k tomu, jak znám stav příprav, respektive nepříprav na těžbu," řekl Novák. Kraj podle něj nyní řeší, jak může pomoci propouštěným zaměstnancům.

Představitelé Moravskoslezského kraje usilují o to, aby těžba v OKD byla utlumována postupně. Určité výdaje by podle nich měl nést i stát, protože ohroženy jsou i tisíce dalších míst v navazujících profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 500 lidí.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Majitelem OKD je firma New World Resources (NWR).

Přelomy v kauze dolů OKD

4. června 2013 - Společnost New World Resources (NWR), které patří těžební firma OKD, oznámila odborům, že uvažuje o prodeji Dolu Paskov. NWR se dostala do vysoké ztráty.

17. září 2013 - NWR oznámila, že Důl Paskov uzavře, protože zřejmě nebude konkurenceschopný. Mluvčí OKD řekl, že pokud se bude stát podílet na sociální (dotované) těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady jen OKD, zavře důl v prosinci 2014.

7. dubna 2014 - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domluvil s NWR, že Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne 600 milionů korun na sociální programy horníků. Do té doby se počítalo, že stát vydá na útlum těžby až 1,1 miliardy korun.

9. prosince 2015 - Společnost NWR navrhla kvůli klesajícím cenám uhlí uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016. Druhou variantou byl převod dolu na stát. Ministři, kteří mají novou dohodu uzavřít, oba návrhy odmítli.

14. prosince 2015 - Návrh NWR, která po státu požadovala zhruba čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě, nepodpořila ani jedna ze stran tripartity.

18. prosince 2015 - Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje se shodli na nutnosti útlumu těžby v OKD. Odbory hrozí nepokoji.

2. února 2016 - OKD oznámila, že chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Uzavřeny by měly být doly Paskov, Lazy a Darkov. Společnost plánuje, že v ní do roku 2018 bude pracovat 5000 až 6000 lidí. Předseda hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda nemůže přebírat odpovědnost za soukromého podnikatele.

22. února 2016 - Podle MPO vedení OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik propustí lidí. Nové číslo má firma oznámit do měsíce.