Německá průmyslová skupina Siemens uzavřela s íránským podnikem Mapna dohodu o výrobě a dodávkách plynových turbín. Plyne to ze středečního sdělení německé firmy. Siemens se jako první velký německý podnik vrátil do Íránu po letošním zrušení mezinárodních sankcí vůči této zemi už v lednu, kdy tam podepsal dohodu o dodávkách železniční infrastruktury za 1,5 miliardy eur (zhruba 40 miliard korun).

Mapna získá od Siemense technologii pro výrobu jednoho z typů plynových turbín. Obě strany budou spolupracovat na dodávce více než 20 turbín a generátorů pro íránské odběratele během příštích deseti let.

Siemens rovněž s íránským podnikem podepsal rámcovou dohodu o rozšíření a modernizaci celkového íránského energetického systému, uvedla agentura Reuters.

"Těmito dohodami obnovujeme dlouhodobou partnerskou spolupráci mezi Mapnou a Siemensem," uvedl ke smlouvám šéf Siemense Joe Kaeser, který se účastnil podpisu dohod v Berlíně s íránskými státními činiteli. Kaeser minulý týden navštívil Írán a řekl, že Siemens chce navázat tam, kde byl, když musel v roce 2010 zemi kvůli sankcím opustit.