Americký soukromý sektor vytvořil v únoru zhruba 214 tisíc pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Zpráva, kterou zveřejnila soukromá organizace ADP, je dalším signálem, že trh práce v USA zůstává silný navzdory hospodářskému oslabení v zahraničí a navzdory výkyvům na finančních trzích.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne 190 tisíc nových pracovních příležitostí. Jejich odhady se přitom pohybovaly od 160 tisíc do 225 tisíc. Lednový údaj byl současně zpřesněn směrem vzhůru na 205 tisíc míst z původních 193 tisíc míst.

"Je to velmi dobrý výsledek, trh práce je zdravý," řekl hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi. "Velmi dobrá zpráva je to zvlášť vzhledem k výkyvům na finančních trzích v několika uplynulých měsících," dodal.

Zpráva ADP přichází dva dny před důležitou vládní zprávou o únorové nezaměstnanosti, která zahrnuje údaje ze soukromého i veřejného sektoru. Analytici očekávají, že v USA v únoru vzniklo zhruba 195 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstala na osmiletém minimu 4,9 procenta.