Posílení kontrolní činnosti je hlavním cílem projektu na samovyměřování daní, který oznámila nová Babišova náměstkyně pro daně Alena Schillerová. Mělo by jít o první krok k modernizaci finanční správy, která se od počátku 90. let zatím příliš nezměnila, a ke zvýšení daňových příjmů státu.

"Teď máme na daňové kontroly vyčleněno asi 3500 lidí, a až bude tento projekt uveden do života, mohli bychom jich mít skoro dvakrát tolik," řekl Ekonomu šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, na jehož 16 tisíc pracovníků chystaná změna dopadne.

Samovyměření v kostce znamená, že poplatník jakoukoliv daň odvede ve výši, jakou si sám vypočte a napíše do daňového přiznání, a nebude už při jejím placení čekat na úřední daňový výměr. Podle předběžného odhadu náměstkyně Schillerové by tato změna umožnila převést na daňové kontroly až polovinu z 6500 berních úředníků, kteří se zatím práci s daňovými přiznáními věnují. Bez ohledu na to, že se agenda postupně elektronizuje, musí daňové přiznání položku po položce překontrolovat, založit spis a především potvrdit, že daň je stanovena správně, a nést za to i odpovědnost. Teprve pak je možné vydat platební výměr.