Míra inflace v Německu v únoru sestoupila do záporného pásma. Spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,2 procenta po růstu o 0,4 procenta v předešlém měsíci. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň za více než rok. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které v pátek zveřejnil německý statistický úřad.

Pokles cen tak byl v únoru nejhlubší od loňského ledna, kdy spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,4 procenta. Výsledek je i horší než očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra inflace zůstane beze změn.

Do záporného pásma se podle pátečních dat nečekaně dostala také inflace ve Francii, která má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně. Spotřebitelské ceny tam podle harmonizovaných údajů v únoru meziročně klesly o 0,1 procenta. Důvodem byl zejména pokles ceny energií.

Evropská centrální banka (ECB) se snaží zajistit, aby se meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně pohyboval těsně pod dvěma procenty.