Finanční skupina J&T získala třetinový podíl ve společnosti XT Card, která pro Prahu vyvinula novou kartu Lítačka. J&T také získá přístup k zákaznické kartě Českých drah nebo k plzeňské tramvajence. S informací přišel Český rozhlas Radiožurnál (ČRo), kterému to potvrdili mluvčí magistrátu Vít Hofman i mluvčí J&T Monika Veselá.

Skupina tak může získat v případě Lítačky přístup až k více než jednomu milionu uživatelů. Novou pražskou kartu stejně jako tu od Českých drah i plzeňskou tramvajenku lze napojit na komerční služby. 

"Považujeme za pozitivní, že majetková struktura XT-Card není svázána žádnou off-shore strukturou," řekl ČRo Hofman, a ocenil tak, že podíl ve firmě nezískal neprůhledný vlastník z daňového ráje.

K uzavření celého obchodu mělo dle informací rozhlasu dojít ještě předtím, než pražský magistrát Lítačku v lednu představil veřejnosti. XT-Card zakázku na Lítačku, která má nahradit problematickou Opencard, získala v poptávkovém řízení, tedy bez soutěže.

Vydávání Lítačky Praha spustí od 1. března. Lidé kartu dostanou po vypršení platnosti své Opencard, zakoupené kupony z nich na Lítačku cestujícím Praha převede. Lítačku bude spravovat městská firma Operátor ICT. Její šéf Václav Strnad ani Krnáčová při čtvrtečním jednání neuvedli náklady Lítačky, na které se ptali pražští zastupitelé. Oznámili jen cenu softwaru asi 1,5 milionu korun.

Podle vlastníka Opencard, firmy eMoneyService (EMS), se hlavní město při zavádění Lítačky dopustilo porušování licenčních smluv a zneužití know-how. Firma proto na Prahu podala žalobu.