České domácnosti drží téměř 70 procent svých peněz v hotovosti nebo v nejméně úročených aktivech, jako jsou bankovní vklady a dluhopisy. Pokud by svoje investice přeskupily a přiblížily se rozložení financí známému ze zemí západní Evropy, mohly by si ročně přijít až na 14 miliard korun navíc. Vyplývá to z Indexu finanční dospělosti, který dnes představila investiční společnost Generali Investments CEE.

Češi jsou tak v nakládání s úsporami nejkonzervativnější ve střední Evropě. V Maďarsku a Polsku je podíl nejméně výdělečných aktiv o více než 10 procentních bodů nižší.  Německo je pak zcela jinde: tamní střadatelé mají v hotovosti, bankách nebo dluhopisech méně než polovinu úspor. Ve srovnání s Čechy investují mnohem více do penzijních fondů a životního pojištění.

Hospodářský růst jako impuls ke změně

Podle ředitele  Generali Investments CEE. Josefa Beneše mají Češi nyní ideální podmínky k tomu, aby část peněz z bank přesunuli jinam a pokusili se je lépe zhodnotit. Důvodem je hlavně oživení trhů, které zvyšuje atraktivitu investic ve srovnání s nízkými úrokovými sazbami v bankách.