Největší z mobilních operátorů potvrdil za loňský rok růst celkových tržeb. Ty oproti roku 2014 narostly z 24 miliard korun na 27,1 a zvedly se celkem o 12,5 procenta. O čtyři procenta klesly tržby za hlasové služby, které dosáhly 18,2 miliardy. Hrubý provozní zisk vzrostl o devět procent. Operátorovi pomohla zejména integrace s provozovateli pevných sítí GTS a T-Systems.

Průměrná měsíční útrata na zákazníka mírně klesla o deset korun z loňských 263 na 253 korun. Počet zákazníků zůstal téměř beze změny a pohybuje se lehce nad 6 miliony, 3,6 milionu klientů využívalo tarifní služby.   

Sázka na rozšiřování rychlých sítí LTE se operátorovi vyplatila. Na konci roku pokrýval LTE sítí 80 procent území Česka. Podíl nehlasových služeb na tržbách vzrostl oproti loňsku o sedm procent celkem na 45. Více jak polovina klientů využívala datové služby, což bylo čtyřikrát více než předloni.

"Rok 2015 byl rokem vývoje a změny. Dokončili jsme proces integrace a zaměřili se na dvě klíčové priority: nabízet nejspolehlivější mobilní služby se zvláštním důrazem na rychlá data a přesvědčit byznysové zákazníky o tom, že jsme schopni vyhovět všem jejich komunikačním potřebám," říká Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic.

Vašina od prvního ledna vede i sesterský Slovak Telecom. Obě firmy by pod jeho vedením měly spolupracovat na rozvoji nových technologií, sloučení se ale nechystá. "Je logickým krokem obsluhovat společně 15milionový trh. V tomto směru bude T-Mobile a Slovak Telecom své přístupy harmonizovat a obě firmy navážou hlubší spolupráci. Integraci ale nechystáme," řekl Vašina.

Podle něj je pro T-Mobile do budoucna mantrou rozvíjení datových služeb. I přes investice na vybudování LTE sítě se firmě podle ředitele po finanční stránce v loňském roce nebývale dařilo.

"V segmentu řadových zákazníků dochází ke stabilizaci díky velkému využívání datových služeb. O Vánocích jsme prodali 80 tisíc LTE zařízení. Poslední kvartál roku tradičně přispěl k dobrým číslům firmy," řekl Vašina. Do konce letoška chce mobilní operátor pokrýt sítí LTE 96 procent území Česka.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Trendem roku má pro T-Mobile být zavádění sítě pro internet věcí, na které spolupracuje s operátorem SimpleCell na platformě Sigfox. Společně letos osloví hlavně firemní zákazníky, rozvíjení internetu věcí pro nefiremní klienty se dá ale spíše čekat v průběhu roku 2017 a v dalších letech.

"Naší snahou je posilovat také u firemní klientely, kde jsme v řadě ukazatelů jedničkou na trhu. Našim byznysovým zákazníkům nabízíme využívání cloudových služeb, správu velkých dat a v neposlední řadě od dubna také rozjedeme internet věcí," řekl ředitel Vašina.

Nástup nejmodernější 5G sítě  podle T-Mobilu lze očekávat spíše až po roce 2020. Své řešení pro elektronickou evidenci tržeb mobilní operátor zavedl měsíc před zavedením evidencí.