Investoři z tzv. Private Equity struktury ostatních akcionářů J&T chtějí prodat svých 26 procent v holdingu EPH. Tento záměr je důvodem zvažovaného prodeje podílu v nově vytvářené společnosti EP Infrastructure, pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě. Slovenskému týdeníku Trend to řekl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský, který v EPH drží stejně jako podnikatel Patrik Tkáč 37 procent akcií.

"Uvažujeme o dvou možnostech. Jednou je nabídka akcií v držbě J&T na burzu, druhou je jejich koupě ze strany globálních infrastrukturních i penzijních fondů s dobrým jménem. S nimi se můžeme zajímat o lepší ratingy i nové způsoby financování," uvedl Křetínský. Z jeho dalších vyjádření vyplývá, že nový investor získá v EP Infrastructure 30 procent akcí a že EPH si v této firmě ponechá manažerskou kontrolu.

Čínská společnost CEFC, která má podíl i ve skupině J&T Finance Group, není podle Křetínského takovým spoluinvestorem, kterého by zvažovalo EPH. "Zda k odchodu ostatních investorů z EPH skutečně dojde, ukáže až to, zda noví potenciální spoluinvestoři nabídnou skupině akceptovatelnou cenu," řekl.

Energetický průmyslový holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

Holding založil Křetínský v roce 2009. Tehdy v něm měl i 44procentní podíl Petr Kellner prostřednictvím své společnosti PPF. Tu se ale Daniel Křetínský společně s podnikatelem Patrikem Tkáčem rozhodl vyplatit za 30 miliard korun. Oba tak mají v současnosti v holdingu po 37 procentech akcií a zbylý podíl drží Private Equity struktury spojené s J&T.

V říjnu minulého roku pak firma oznámila, že plánuje "změnu vnitřní struktury", což by mohlo přivést nový zdroj peněz pro další investice. Vzhledem k velkému investičnímu apetitu totiž zadlužení masivně expandující firmy vzrostlo a získání dalších finančních prostředků prostřednictvím dluhopisů, jejichž hodnota klesla, se tím pro holding prodražilo. Podle odhadů dlužil EPH loni na podzim celkem 140 miliard korun.

Společnost se proto chystá vyčlenit majetek jako Eustream do nové firmy EP Infrastructure a 30 procent nabídne buď investorovi, nebo je upíše na burze. V rozhovoru pro slovenský týdeník Trend tak ve čtvrtek Křetínský tento záměr potvrdil.

Křetínského impérium se neustále rozšiřuje. Jen v lednu letošního roku holding oznámil koupi britské elektrárny na biomasu Lynemouth a na konci minulého roku firma převzala podíl ve výši 95,6 procenta v maďarské teplárenské společnosti Budapesti Erőmű. Vedle již oznámeného odkoupení dvou třetin Slovenských elektráren za více než 20 miliard korun má EPH také zájem i o osm uhelných elektráren a dolů firmy Vattenfall v Německu.

Upřesnění: Původní formulace mluvící o tom, že EPH opustí finanční skupina J&T, byla  nepřesná. Zmíněný 26 procentní podíl drží tzv. Private Equity struktury ostatních akcionářů J&T. Za chybu se omlouváme