Ceny v průmyslu dál klesají a komplikují tak České národní bance snahu o nastartování inflace. Ceny průmyslových výrobců v České republice v lednu meziročně klesly o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu snížily o 1,6 procenta, což byl nejvýraznější pokles od listopadu 2008.

V lednu rovněž klesly ceny zemědělských výrobců a tržních služeb. Naopak stavební práce meziročně zdražily o 1,3 procenta. Informoval o tom Český statistický úřadČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala pro letošní první čtvrtletí meziroční pokles cen průmyslových výrobců v průměru o 2,5 procenta.

V průmyslu proti loňskému lednu klesly především ceny koksu a ropných produktů. Snížily se také ceny elektřiny, plynu či obecných kovů. V oboru potravinářských výrobků, nápojů a tabáku nejvíce klesly ceny mléčných výrobků, a to o více než šest procent. Naopak růst cen v lednu statistici zaznamenali u vody a textilu.

Překvapení přišlo také u cen zemědělských výrobců, jež v lednu nečekaně vykázaly meziroční pokles. Meziročně klesly o 1,2 procenta. Hlavní příčinou je zde zpomalení růstu cen v rostlinné výrobě. Skoro desetiprocentní propad cen v živočišné výrobě tak převážil nad zdražením zeleniny a brambor. Pro připomenutí: ceny zemědělských výrobců meziročně rostly ve všech třech měsících závěrečného čtvrtletí loňského roku, tahounem byly právě ceny v rostlinné výrobě.

Ceny stavebních prací byly v lednu meziročně vyšší o 1,3 procenta, zatímco tržní služby v podnikatelské sféře zlevnily o 0,2 procenta. Nejvýrazněji klesly ceny za informační služby a pozemní dopravu. Skoro o sedm procent naopak zdražily poštovní a kurýrní služby.

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců v lednu klesly o 1,6 procenta. Podle ČSÚ to představovalo nejvýraznější pokles od listopadu 2008.

Zemědělští výrobci zlevnili meziměsíčně o 1,2 procenta a poskytovatelé tržních služeb 0,5 procenta. Ceny stavebních prací se v lednu oproti prosinci zvýšily jen o 0,1 procenta.

"Lednové údaje potvrzují absenci inflačních tlaků na straně výrobců," říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč a připomíná, že v lednu zmírnila růst také jádrová inflace. "Čili cenové tlaky se nepřehřívají ani na poptávkové straně české ekonomiky. ČNB tak bude i nadále sledovat vývoj v globální ekonomice a s ním související kroky ECB," dodává Jáč.