V kauze současné šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové soud rozhodl o její vině v případu udělování licencí solárním elektrárnám. Nepravomocně ji odsoudil na 8,5 roku vězení. Není to ale jediná kauza, která je s Vitáskovou spojena. Kromě toho byla obžalována z porušení povinností při správě majetku a zneužití pravomoci, když jmenovala bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou místopředsedkyní ERÚ.

Vitásková se dostala také do konfliktu s politiky kvůli zákonu o státní službě, který je od nového roku v rozporu s energetickým zákonem. Pokud by se na ERÚ uplatňoval služební zákon, Vitásková by musela ve funkci skončit kvůli tomu, že je trestně stíhaná.

Sama Vitásková za tím vidí snahu ji odstranit z funkce, protože politiky naštvala svým odmítnutím vypsat podporu pro velkou část obnovitelných zdrojů, jelikož nebyly schváleny Evropskou komisí. Koncem minulého roku ERÚ podporu nakonec vypsal - podepsal ji však místopředseda úřadu Jan Nehoda v době, kdy byla Vitásková na zahraniční dovolené. Nehodu poté ředitelka v lednu odvolala z funkce.

Vitásková má zkušenosti s energetickým byznysem už od 70. let, kdy pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, kde později zastávala funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva. V roce 2001 se stala generální ředitelkou tehdy ještě státní společnosti Transgas těsně před privatizací koncernem RWE. O dva roky později společnost opustila, aby přešla do představenstva Pražské teplárenské, kterou vedla do roku 2006. A právě vazbu na plynárenství jí vyčítali její kritici při nástupu do ERÚ v srpnu 2011. Varovali před tím, že kvůli své profesní minulosti ohrožuje nezávislost úřadu.

Fotovoltaický boom

Po nástupu Vitáskové do čela začal ERÚ kritizovat fotovoltaický boom, který v letech 2009 a 2010 vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů. ERÚ se rozhodl prověřit do té doby udělené licence. Tehdy úřad zkoumal i licence dvou elektráren na Chomutovsku, nazvaných Zdeněk Sun a Saša Sun, patřících do impéria železářského podnikatele Zděnka Zemka. Policie se o ně začala zajímat na jaře 2011 kvůli podezřelému získání licencí pro obě elektrárny těsně před koncem roku 2010, což jim zajistilo vyšší výkupní ceny elektřiny. Vyšetřovatelé později zjistili, že v době získání licencí elektrárny ještě nebyly dokončeny, a neměly je tím pádem vůbec dostat.

Už v roce 2012 policie v této kauze obvinila skupinu lidí z pokusu o podvod za téměř dvě miliardy korun. O necelý půl rok k nim přibyla Vitásková a další tři zaměstnanci regulačního úřadu. Důvodem bylo, že Vitásková společně s ředitelkou licenčního odboru Michaelou Schneiderovou zastavily u problematických elektráren odejmutí licencí. Vitásková, které žalobce navrhl devítiletý trest vězení za zneužití pravomoci úřední osoby, jakékoliv pochybení odmítala a své stíhání a následnou obžalobu označovala za součást účelové kampaně s cílem poškodit Energetický regulační úřad i ji osobně.

"Byla jsem v úřadě? Nebyla. Vydala jsem licence? Nevydala. Ti, kdo je vydali, figurují u soudu jako svědci. Já jsem nastoupila až po půlroce a začali jsme řešit obnovu řízení na odebrání licence. A údajně jsem dala pokyn, aby bylo zastaveno. To je lež?" bránila se Vitásková v lednovém rozhovoru pro HN.

Kauza Vesecká

Loni v létě policie Alenu Vitáskovou obvinila znovu kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, a navíc z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Trestní stíhání souvisí se jmenováním někdejší nejvyšší státní zástupkyně z let 2005 až 2010 Renaty Vesecké do nově vytvořené funkce místopředsedkyně úřadu, jež na starost dostala legislativně správní oblast. Policie vyčíslila škodu, kterou Vitásková jmenováním Vesecké způsobila, na víc než milion korun. Šéfka ERÚ pochybení i v tomto případě odmítla.

"Není to uzavřené. Ještě čekám, že mě obžalují, aby měli další důvod, jak mě postavit mimo službu. To je podle mého jediné vysvětlení, proč se to děje," argumentovala v případě druhé kauzy Vitásková.

Veseckou jmenovala Vitásková do místopředsednické funkce v listopadu 2014. Krátce po jejím jmenování ERÚ uvedl, že splňuje všechny podmínky, které má na místopředsedu úřadu energetický zákon. V zákoně mimo jiné stojí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci.

"Podmínky praxe v době jmenování Vesecké neexistovaly. Jinak bych ji jmenovala na post ředitelky sekce, který zastává i nyní. Budu se bránit a potáhnu to klidně až do Bruselu. Ze mě nikdo po 40 letech práce zločince dělat nebude," reagovala na osočení v lednovém rozhovoru pro HN. Šéfka úřadu je připravena se proti únorovému rozsudku odvolat.

Vitásková: Nová žaloba má pomoct v boji se mnou, je to politický nátlak a dehonestace, padesátá léta

Vitásková: Nová žaloba má pomoct v boji se mnou, je to politický nátlak a dehonestace, padesátá léta