Míra nezaměstnanosti na Slovensku letos v lednu klesla na 10,39 procenta. Stejně jako v prosinci loňského roku, kdy činila 10,63 procenta, byla nezaměstnanost v zemi pod Tatrami nejnižší od března 2009. Vyplývá to z údajů, které v neděli na tiskové konferenci zveřejnilo slovenské ústředí práce. To v zemi zastřešuje pracovní úřady.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v prvním měsíci letošního roku klesl na 282 399 osob z 286 825 v prosinci. Meziročně na Slovensku ubylo téměř 52 tisíc nezaměstnaných.

Navzdory zlepšování situace na slovenském trhu práce je nezaměstnanost vyšší než průměr za celou EU i eurozónu. V EU nezaměstnanost ještě v prosinci minulého roku dosáhla devíti procent, v eurozóně činila 10,4 procenta.

"Dostáváme se do stavu, že na trhu nebudou kvalifikované pracovní síly," uvedl na tiskové konferenci premiér Robert Fico. Mnoho nezaměstnaných podle něj nemá ukončeno ani základní vzdělání.

Fico také uvedl, že nezaměstnanost v zemi by se postupně měla dostat pod průměr eurozóny, jejímž členem je i Slovensko. Vzhledem ke struktuře lidí bez práce se míra nezaměstnanosti podle něj jen stěží dostane pod úroveň sedmi až osmi procent, kde byla v letech 2007 a 2008, tedy před vypuknutím globální ekonomické krize.

Ficova strana Smer - sociálna demokracia, která je favoritem březnových parlamentních voleb, slíbila, že v případě její účasti v příští vládě vznikne na Slovensku do roku 2020 na 100 tisíc nových pracovních míst.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V poslední době pětimilionové Slovensko získalo například obří investici britské automobilky Jaguar Land Rover, která by měla ve své připravované továrně u Nitry zaměstnat zhruba 2800 lidí.

Vysoká nezaměstnanost byla po vypuknutí globální ekonomické krize jedním z největších hospodářských problémů Slovenska. Od roku 2009 počet nezaměstnaných v zemi rostl a ještě na začátku roku 2013 míra nezaměstnanosti dosahovala téměř 15 procent.

Situace na slovenském trhu práce se podle odborníků následně zlepšila díky zrychlování tempa ekonomického růstu, státním dotačním programům na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také po změně metodiky vykazování nezaměstnanosti.