Zásoby ropy v USA dosáhly nového rekordního objemu 504,1 milionu barelů. Trhy se obávají převisu nabídky nad poptávkou a cena ropy tak znovu klesá i přes úterní dohodu mezi Saúdskou Arábií a Ruskem o zmrazení těžby, informuje agentura Reuters.

Na zmrazení těžby se dohodly Rusko, Saúdská Arábie, Katar a Venezuela, hodlají ale dohodu definitivně uzavřít jen tehdy, pokud se k ní připojí i další producenti.

Irácký ministr pro ropu Adel Abdúl Mahdí ve čtvrtek řekl, že státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou nadále jednat s dalšími partnery o tom, jak nalézt cestu k nastolení "normálních cen ropy" na trhu. Klíčový je ale postoj Íránu. 

"Očekáváme další nárůst zásob ropy na trhu," řekl Tony Nunan z japonské Mitsubishi Corp, kterého oslovila agentura Reuters. "Pro jakoukoliv dohodu o zmrazení těžby je klíčový postoj Íránu. Ale Írán dal jasně najevo, že chce svou produkci dostat na hodnoty před uvalením sankcí," dodal Nunan.

K obratu dojde na konci roku

Podle Nunana dojde k obratu koncem letošního roku. "Na konci roku, kdy se Íránu podaří dostat na úroveň produkce čtyři miliony barelů za den, už budou ceny ropy pálit všechny. To je donutí zasednout k jednacímu stolu a domluvit se na zavedení omezení produkce," myslí si Nunan.

V závěru roku by podle něj mělo dojít k navýšení poptávky po ropě, snížení produkce států mimo OPEC a ke zmíněné dohodě na omezení těžby. Pak by se ceny ropy mohly vyšplhat na 40 dolarů za barel, podle některých analytiků i výš. Například Rusko ale potřebuje, aby se cena za barel pohybovala kolem 82 dolarů.

V pátek ráno se ropa Brent pohybovala okolo 34 dolarů za barel a mírně klesala, americká ropa stojí kolem 30 dolarů za barel a také zaznamenává propad.

Ceny ropy přitom po úterní dohodě mezi Ruskem a Saúdskou Arábií do čtvrtka vzrostly zhruba o 14 procent, ponechat produkci na lednových hodnotách podpořily i Venezuela a Irák, naopak Írán sice takovou dohodu uvítal, ale sám se k ničemu nezavázal. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pokud by k dohodě o zmrazení produkce ropy na lednových hodnotách došlo, byla by to první taková dohoda mezi členy a nečleny OPEC za patnáct let, upozorňuje agentura Reuters.

"Taková dohoda má význam v tom, že by se podařilo zamezit hlavním producentům dodávat na nasycený trh další přebytečné barely. Nicméně jen málo to ovlivní dosavadní nevyváženost mezi dodávkami ropy a světovou poptávkou," napsala ve své zprávě analytická společnost BMI Research.