Češi mají odlišné chutě než Francouzi, Němci či Britové. Vysvětlení výrobců potravin, proč se na obchodních pultech v ostatních evropských státech prodávají výrobky se stejným obalem, ale jiným obsahem, rozčiluje drtivou většinu populace.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle nového průzkumu Státní zemědělské a potravinářské inspekce to více než čtvrtina dotazovaných považuje za manipulaci. Skutečný důvod podle spotřebitelů spočívá v tom, že výrobci šetří na dražších surovinách. 

"V prosinci loňského roku jsem napsal dopis dvanácti ministrům střední a východní Evropy, protože si myslím, že mohou mít podobný problém jako my. Protože jediné možné řešení je na celoevropské úrovni,"  říká ministr zemědělství Marian Jurečka. Dodává, že v rámci národní legislativy nejde problém ošetřit. V momentě, kdy výrobce napíše složení zboží na etiketu, tak je vše v pořádku.

"Důležitá je také edukace zákazníka, aby se díval na složení a také dával zpětnou vazbu obchodníkovi, od kterého kupuje," tvrdí ministr. Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvádí, že existuje několik projektů upozorňujících na různé složení potravin určených pro staré členské státy Evropské unie. A to na úkor spotřebitelů ve východní Evropě.