Loňské mimořádné sucho postihlo na jižní Moravě nejvíce sklizeň kukuřice a řepky. Průměrné výnosy se podle údajů Českého statistického úřadu, zveřejněných ve čtvrtek, proti roku 2014 snížily u kukuřice až o třetinu, u řepky téměř o pětinu. U ostatních plodin byl rozdíl výnosu horší či lepší do šesti procent.

Kukuřice a také slunečnice měly loni velké problémy kvůli pozdějšímu setí. Sucho přišlo v době, kdy kukuřice vzcházela, zatímco obiloviny už byly narostlé. Nepříznivé podmínky negativně ovlivnily sklizeň na zrno i na siláž.

Na některých místech uschla zcela, někde byla výrazně menší než obvykle. Průměrný výnos kukuřice na zrno byl proto pouze 5,35 tuny z hektaru, což byl pokles proti roku 2014 o třetinu. Výnos kukuřice na siláž byl 28,61 tuny, tedy o čtvrtinu méně.

Sklizeň kukuřice na zrno byla menší o 41 procent kvůli tomu, že se také zmenšila osetá plocha. Z některých polí navíc zemědělci kukuřici nakonec pouze silážovali vzhledem ke kvalitě úrody.

Řepka loni utrpěla v celé republice, na jižní Moravě dosáhl výnos pouze 3,29 tuny z hektaru, což bylo proti předloňsku o 16 procent méně. Propad sklizně byl čtvrtinový, protože se zmenšila i osetá plocha.

Naopak se loni na jižní Moravě dařilo bramborám, jejichž výnos byl téměř 27,5 tuny z hektaru, což bylo o pětinu více v meziročním srovnání.

Sucho je diskutovaným tématem na jižní Moravě převážně v posledních pěti letech. Extrémně zničilo úrodu v roce 2012 a na její kvalitě i množství se více či méně podepsalo také v dalších letech. Ministerstvo zemědělství proto vytvořilo dotační programy pro obnovu a stavbu závlah. Zároveň chce více podpořit živočišnou výrobu a pěstování ovoce a zeleniny na úkor jednoletých plodin, které jsou na výkyvy počasí náchylnější.